Spis treści:
Kto może otrzymać bon ciepłowniczy?
Z pomocy, mogą skorzystać gospodarstwa jednoosobowe i wieloosobowe, które spełniają kryteria dochodowe i korzystają z ciepła dostarczanego przez przedsiębiorstwo energetyczne. Dochód miesięczny, nie może przekroczyć 3272,69 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego oraz 2454,52 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych. Dodatkowym warunkiem jest cena ciepła wynosząca powyżej 170 zł za gigadżul (GJ).
Dla wielu rodzin, szczególnie w dużych miastach, będzie to realna pomoc w pokryciu części kosztów ogrzewania. Podobne programy wsparcia, takie jak dopłaty do energii elektrycznej, w przeszłości skutecznie łagodziły skutki podwyżek.
Jak i gdzie złożyć wniosek?
Wnioski można składać w urzędzie gminy, pocztą, przez stronę www.gov.pl, platformę ePUAP lub aplikację mObywatel. Wzór wniosku jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Energii. Ważne, by dołączyć wymagane dokumenty potwierdzające dochody oraz rachunek za ciepło systemowe.
Proces składania wniosku jest prosty i ma zminimalizować formalności. Zainteresowani mogą skorzystać z pomocy urzędników, lub konsultantów infolinii energetycznych. Dla osób planujących większe inwestycje w poprawę efektywności cieplnej, warto rozważyć połączenie tej formy pomocy z rozwiązaniami takimi jak pompy ciepła i fotowoltaika.
Ile wynosi wsparcie finansowe?
Kwota bonu zależy od ceny ciepła systemowego. W okresie od lipca do grudnia 2025 roku przewidziano trzy progi:
- 500 zł – gdy cena przekracza 170 zł/GJ, ale nie jest wyższa niż 200 zł/GJ,
- 1000 zł – jeśli cena mieści się między 200 a 230 zł/GJ,
- 1750 zł – w przypadku ceny powyżej 230 zł/GJ.
W drugim okresie programu, obejmującym rok 2026, wysokość świadczenia wzrośnie:
- 1000 zł dla cen w przedziale 170–200 zł/GJ,
- 2000 zł dla cen 200–230 zł/GJ,
- 3500 zł dla cen powyżej 230 zł/GJ.
Drugi nabór wniosków rozpocznie się 1 lipca 2026 roku i potrwa do końca sierpnia 2026. To ważne dla tych, którzy przegapią pierwszą turę lub dopiero w kolejnym roku osiągną wymagane progi.
Wsparcie energetyczne a polityka cieplna gmin
Program bonów ciepłowniczych, wpisuje się w szersze działania rządu i samorządów dotyczące polityki cieplnej oraz ochrony odbiorców końcowych. Gminy, w ostatnich latach zyskały większą kontrolę nad lokalnymi taryfami i inwestycjami infrastrukturalnymi, co pokazuje przykład opisywany w materiale gminy przejmują kontrolę nad taryfami za wodę i ścieki.
Wprowadzenie bonu ciepłowniczego, ma uzupełnić istniejące mechanizmy ochrony gospodarstw domowych przed nagłymi skokami cen. Według resortu energii, systematyczne wsparcie finansowe w połączeniu z inwestycjami w efektywność energetyczną może przynieść długoterminowe korzyści ekonomiczne i środowiskowe.
Program bonu ciepłowniczego, to konkretna pomoc dla gospodarstw domowych korzystających z ciepła systemowego. Wnioski można składać do 15 grudnia 2025 roku, a kwoty wsparcia sięgają nawet 1750 zł w pierwszym okresie i 3500 zł w drugim. Dzięki temu, wielu Polaków uniknie nadmiernego obciążenia domowego budżetu w sezonie grzewczym.
Osoby zainteresowane modernizacją systemów ogrzewania i zwiększeniem efektywności cieplnej, mogą również rozważyć inne rozwiązania, takie jak kotły na biomasę, które wpisują się w trend ekologicznego ogrzewania domów.
Bon ciepłowniczy to krok w stronę bardziej zrównoważonej i sprawiedliwej polityki energetycznej w Polsce.
Źródło: RMF24
Rynek e-papierosów w Polsce stale się rozwija, a dużą popularnością cieszą się sklepy internetowe specjalizujące się w sprzedaży jednorazowych urządzeń
Wybór farby do wnętrz to kluczowa decyzja przy urządzaniu lub remoncie mieszkania. Kolor wpływa na odbiór przestrzeni, ale równie ważne
Mówi się, że pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela, a dopiero trzeci dla siebie. Choć brzmi to
Wiele efektownych aranżacji tarasów szybko traci swój urok przez źle dobrane dodatki. Jednym z najczęstszych błędów jest traktowanie przestrzeni zewnętrznej