poniedziałek, 14 listopad 2022 12:43

Do czego przydaje się otulina na rury?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
otulin do rur otulin do rur pixabay

Instalacje hydrauliczne są obecne w każdym domu i mieszkaniu. Za ich pomocą dostarczana jest woda, zarówno zimna jak i ciepła. Gdy przez rurociąg przepływa ciecz mająca określoną temperaturę, nie chcemy by ta zmniejszała się w trakcie.

Aby ograniczyć to niekorzystne zjawisko stosuje się izolację rur. W tym celu można wykorzystać specjalne otuliny, które aplikuje się bardzo łatwo.

Oszczędności finansowe

Jeżeli woda docierająca do kranów w naszym domu bądź mieszkaniu będzie wychładzać się po drodze, będziemy musieli długo czekać aż pierwsze ciepłe krople polecą do umywalki, wanny czy zlewozmywaka. Wystarczy przez kilkanaście minut nie używać wody, by zauważyć że jej temperatura znacznie spadła. Ograniczyć to zjawisko możemy stosując specjalne otuliny wykonane z pianki, które nakłada się bezpośrednio na rury. Otulina taka nadaje się nie tylko do instalacji wodnych, ale również transportujących ciepło do kaloryferów z pieca centralnego ogrzewania, czy do instalacji klimatyzacyjnej. Niezależnie gdzie zechcemy użyć otulin, możemy być pewni że będziemy mogli na tym zaoszczędzić w przyszłości sporo pieniędzy. Wszystko dlatego, że energia cieplna nie będzie uciekała do otoczenia, a więc nie trzeba będzie wyrównywać tych start poprzez spalanie większej ilości paliwa. https://www.rimex.com.pl/izolacje/2670-otulina-ter-max-pwl-10mb-18-6-140-czerwona.html?search_query=OTULINA&results=8

Zabezpieczenie przed mrozem

Innym bardzo częstym powodem, dla którego używamy otuliny do ocieplania rur, jest ich ochrona przed nadmiernym spadkiem temperatur. Woda w momencie zamarzania zwiększa swoją objętość, co powoduje że jest w stanie zaczopować, a w dalszej kolejności rozsadzić rurociąg. W miejscach, gdzie ma miejsce przyłącze wodociągowe do domu bardzo często wykorzystuje się otuliny do tego, by odseparować rurę od otoczenia. Wykonuje się to w miejscu, gdzie przewód znajduje się pod ziemią bądź przy samym wejściu do budynku. W ten sposób gdy przez pewien czas nie będziemy czerpać wody np. w nocy, nie będzie nam grozić sytuacja gdy ta zamarznie. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza tam, gdzie występują duże przerwy w pobieraniu wody z wodociągu, na przykład gdy mieszkamy w domu sami, a przyłącze obsługuje tylko i wyłącznie nasz dom.

Stosowanie otulin do rur może być dobrym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. Przede wszystkim zapewnia oszczędności finansowe, pozwalając cieczy wewnątrz na zachowanie swojej temperatury. Umożliwia również zabezpieczenie rur przed niskimi temperaturami, które mogłyby doprowadzić do zamarznięcia cieczy i rozsadzenia przewodów. Można używać ich także w instalacjach klimatyzacji bądź centralnego ogrzewania.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

  • 1