poniedziałek, 08 luty 2021 09:41

Co to jest frezowanie mebli

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
frezowanie CNC frezowanie CNC

Ostateczny efekt, jaki osiągamy, dobierając wyposażenie mieszkania, dość często w pewnym stopniu zależy od detali. Aby nadać wyposażeniu takiego precyzyjnego wykończenia, stosuje się różne metody obróbki surowca. Jednym z nich jest frezowanie.

 

Nowoczesne frezowanie w drewnie

Dzięki zindywidualizowanym lub po prostu ozdobnym frontom meblowym, wyposażenie zyskuje modny, atrakcyjny wygląd. Frezowanie to obróbka, którą dość często wykorzystuje się w przypadku drewna. Ten naturalny surowiec bardzo wdzięcznie poddaje się tego typu zabiegom, co decyduje o estetycznym efekcie. Nierzadko frezowanie drewna to pierwszy etap ozdabiania mebla. Jest to wtedy swoiste przygotowanie powierzchni do dalszych operacji technologicznych. Można do nich zaliczyć np. nanoszenie powłok dekoracyjnych.

Aby można było osiągnąć precyzyjne efekty, konieczne jest optymalne ustawienie frezarki względem frezowanego elementu. Należy przy tym zachować ostrożność, bo jakiekolwiek zaniedbania będzie można dostrzec gołym okiem, co znacznie obniży estetykę mebla. Dzięki rozwojowi technologii usług CNC możliwe jest dokładne i precyzyjne frezowanie w drewnie.

Na czym polega frezowanie CNC?

Ta metoda jest zdecydowanie najczęstszym sposobem wykorzystywania obróbki skrawaniem. Cały proces sterowany jest komputerowo. W efekcie można wykluczyć błędy, które były wynikiem zaangażowania we frezowanie czynnika ludzkiego. Oczywiście nadal to człowiek nadzoruje cały proces i decyduje o tym, w jaki sposób działać będzie komputer. Dzięki temu, że za kształtowanie powierzchni odpowiada oprogramowanie komputera, a nie zwykła frezarka w rękach człowieka, efekty są dużo bardziej atrakcyjne. Nadal jednak dobrze jest wybierać solidnych i rzetelnych wykonawców, takich jak np. firma Wytnij Wymaluj z Pruszkowa

Frezowanie CNC ma liczne zalety, do których zaliczyć należy:

 • dokładne odwzorowanie projektu
  Komputer działa precyzyjnie, toteż z wysoką dokładnością oddaje wszystkie detale, uwzględnione w projekcie. To oznacza, że zrealizowane zlecenie jest w pełni dopasowane do oczekiwań i preferencji klienta lub klientki.
 • możliwość stworzenia identycznych elementów
  W procesie produkcji istotne jest często to, żeby wytworzone elementy wyglądały dokładnie tak samo. Za tę zaletę ponownie odpowiada precyzja procesu CNC. Materiał jest obrabiany dokładnie w ten sam sposób.
 • oszczędność materiału
  Każdy proces produkcyjny wiąże się z pewnymi stratami materiału. Aby zwiększyć opłacalność procesu, warto stosować metody, które pozwolą na ograniczenie niepotrzebnego zużycia tworzywa. Właśnie do takich metod należy frezowanie CNC. Osoby odpowiedzialne za projekt mogą dokładnie określić parametry frezowania. Maszyna w stu procentach realizuje te założenia, toteż straty są znacznie mniejsze niż w tradycyjnym wariancie frezowania.
 • szerokie zastosowanie
  Tutaj warto zaznaczyć, że metoda frezowania CNC nie dotyczy jedynie drewna. Doskonale sprawdza się w pracy z tym surowcem, ale atrakcyjne efekty można osiągnąć, dokonując obróbki również innych materiałów, np. metalu, stali czy tworzyw sztucznych. To szerokie zastosowanie decyduje o tym, że frezowanie CNC wykorzystywane jest w wielu branżach, np. w reklamowej, w przemyśle ciężkim, czy chemicznym.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

 • 1