Pojawia się więc konieczność wpłaty zadatku oraz zaliczki. Co warto więc w kontekście tego wiedzieć?
Zadatek na rynku wtórnym
Planując zakup mieszkania od sprzedającego można skorzystać z zabezpieczenia w formie zadatku. Jest to forma wpłaty, która przepada jeśli kupujący rezygnuje z transakcji. Jest to więc swoiste zabezpieczenie dla sprzedającego, aby ten w międzyczasie się nie rozmyślił. Warto jednak zauważyć, że jest to także zabezpieczenie dla kupującego. Jeśli sprzedający się rozmyśli lub sprzeda nieruchomość innej osobie to będzie zobowiązany oddać zadatek w podwójnej kwocie jaką otrzymał w formie zadatku. Widać więc wyraźnie, że jest to takie podwójne zabezpieczenie dla obu stron transakcji. Korzystając z zadatku jest silna presja na to, aby obie strony doprowadziły do końca rzeczoną transakcję.
Sprawdź ofertę nowych mieszkań w powiecie nowodworskim
Zaliczka na rynku wtórnym
W przypadku zaliczki w przypadku rynku wtórnego sprawa wygląda zupełnie inaczej. Jest ona w pełni zwrotna jeśli dojdzie do rezygnacji w przypadku kupującego lub sprzedającego. Widać więc wyraźnie, że jest to bezpieczniejsza forma zabezpieczenia dla kupującego i pozwala zadeklarować chęć zakupu, ale bez dużego zobowiązania żadnej ze stron. Oczywiście z perspektywy kupującego zaliczka może okazać się bardzo atrakcyjna, bo jeśli znajdzie znacznie lepszą ofertę na rynku nieruchomości to zwyczajnie odzyska swoją wpłaconą kwotę zaliczki u innego sprzedającego. Warto jednakże zauważyć, że sam sprzedający może się też wycofać widząc, że kupujący nie jest skory do tego, aby szybko doprowadzić do finalizacji transakcji. Sprzedający może zwyczajnie zwrócić zaliczkę kupującemu w kwocie, w której dokonał wpłaty i poszukać nowego klienta na zakup nieruchomości.
Bez zadatku i zaliczki – czy to możliwe?
Dochodzi czasem do sytuacji w której obie strony chcą zawrzeć transakcję bez wpłaty zaliczki lub zadatku. Warto podkreślić, że jest to możliwe, ale zwykle rzadko ma miejsce taka sytuacja, szczególnie jeśli chodzi o różnego rodzaju agencje nieruchomości, które czerpią prowizję z finalizacji umów. Jeśli jednak sprzedaż nieruchomości przebiega bez udziału agencji nieruchomości to warto dokładnie sprawdzić ustalenia podpisywanej umowy i na podstawie tej umowy można uzyskać na przykład kredyt hipoteczny o odpowiedniej wartości. Ten kredyt oczywiście służy do sfinalizowania transakcji.