sobota, 02 wrzesień 2023 14:16

4 powody, dla których warto nauczyć się pływać

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nauka pływania w Szczecinie Nauka pływania w Szczecinie pixabay

Pływanie to rozrywka dla dzieci i dorosłych. Jedni chcą po prostu dobrze się bawić, inni liczą na zrzucenie zbędnych kilogramów. Jednak poza dbaniem o smukłą sylwetkę ćwiczenia w wodzie pozytywnie wpływają także na cały nasz organizm, a przy tym należą do jednych z mniej kontuzjogennych sportów. Sprawdź, dlaczego nauka pływania w Szczecinie powinna znaleźć się na twojej liście rzeczy do zrobienia.

 

Nauka pływania to lepsza praca mózgu

W trakcie pływania koncentrujemy się na ruchach wykonywanych w wodzie. Takie skupienie w połączeniu z poziomym ułożeniem ciała, odciążeniem, pogłębionym oddychaniem i ograniczonym polem widzenia powoduje uaktywnienie synaps odpowiedzialnych za procesy neuroplastyczne. Część mózgu odpowiadająca za proces poruszania się po lądzie odpoczywa, dlatego odczuwamy przyjemne zmęczenie. Pływając pobudzamy też kreatywność i zwiększamy wydajność pracy umysłowej.

Nauka pływania w Szczecinie to dobra okazja, aby pobudzić układ nerwowo-mięśniowy, wesprzeć układ krążenia i dotlenić wszystkie tkanki w organizmie oraz poprawić swoją koordynację ruchową.

Pływanie pomaga zredukować tkankę tłuszczową i pozbyć się cellulitu

Aktywność fizyczna w wodzie to przyjemny i skuteczny sposób na zdrowe, jędrne ciało. Pływanie zaleca się każdemu – bez względu na wiek: mogą być to ćwiczenia dla kobiet w ciąży, rozrywka dla najmłodszych, a nawet profilaktyka dla osób w podeszłym wieku.

Nauka pływania opóźnia procesy starzenia dzięki lepszej wydolności oddechowej, poprawie pracy serca i rozrostowi połączeń nerwowo-mięśniowych. Jeśli będziemy pływać regularnie, czyli mniej więcej 2-4 razy w tygodniu, dość szybko zauważymy zmiany związane z przyspieszeniem metabolizmu – ciało będzie smuklejsze i bardziej jędrne, a cellulit mniej widoczny. W ciągu godziny można spalić około 500 kcal.

Aktywność w wodzie zmniejsza poziom stresu

Pływanie nie tylko redukuje napięcie mięśniowe, ale również niweluje stres. W czasie aktywności fizycznej organizm wytwarza hormony szczęścia, dzięki którym po pływaniu jesteśmy odprężeni i mamy lepsze samopoczucie. Co więcej, dzięki powtarzalności ruchów i skupieniu się na jednej czynności możemy się wyciszyć i odciąć od bodźców zewnętrznych.

Samo zanurzanie się w wodzie kojarzone jest przez podświadomość z okresem płodowym – to właśnie dlatego nauka pływania, a później pływanie pomaga oczyścić umysł i poczuć głębokie odprężenie.

Pływanie poprawia wydolność płuc

Nauka pływania w Szczecinie to aktywność fizyczna, którą uprawiasz w wodzie – jej ciśnienie ma wpływ na cale twoje ciało, a w tym na klatkę piersiową. Pływając wykonujesz powtarzające się wdechy i wydechy, co pozwala wzmocnić mięśnie oddechowe i zwiększyć pojemność płuc w stosunku do powierzchni ciała.

Uaktywniając powierzchnię płuc wzmacniasz system immunologiczny, a więc przeciwdziałasz rozwojowi wirusów i bakterii odpowiedzialnych za powstawanie infekcji. Jeśli pływasz w otwartych akwenach, dzięki obecności pierwiastków mineralnych dodatkowo inhalujesz górne drogi oddechowe, a tym samym poprawiasz stan swojego gardła i oskrzeli.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

  • 1