wtorek, 04 październik 2022 10:11

Opieka w Niemczech: jak oswoić się z nowym miejscem pracy?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Opieka Niemcy oferty pracy Opieka Niemcy oferty pracy adobestock

Wyjazd do pracy w niemieckiej opiece bywa stresujący nawet dla doświadczonych osób. Rozłąka z najbliższymi, pobyt w obcym kraju, stykanie się z różnicami kulturowymi – to wszystko rodzi obawy.

Znikają one dopiero po oswojeniu się z nowym miejscem zatrudnienia. W jaki sposób opiekunka w Niemczech może się szybko zaaklimatyzować? Oto kilka podpowiedzi.

Opowiedz coś o sobie jako opiekunce w Niemczech

Przygotuj sobie małą ściągę, na której znajdą się podstawowe zwroty niemieckie używane na co dzień. Dobrym pomysłem jest też ułożenie sobie krótkiej wypowiedzi na swój temat. Z pewnością podopieczny i jego rodzina będą chcieli Cię lepiej poznać. Zastanów się więc, o czym chcesz im opowiedzieć. Zawsze sprawdzą się podstawowe informacje: Twoje imię i nazwisko, miasto i region, z którego pochodzisz, coś o Twojej rodzinie i o doświadczeniu w pracy w opiece w Niemczech. Zapisz sobie całą wypowiedź na kartce albo w notesie. Dzięki temu nie będziesz się musiała obawiać, że w wyniku stresu zapomnisz jakiegoś słowa.

Dowiedz się jak najwięcej o swoim podopiecznym

Jeżeli przed Tobą na danej szteli była inna osoba, porozmawiaj z nią. Warto zapytać w agencji o kontakt do zmienniczki. Ona z pewnością będzie mogła Ci sporo opowiedzieć o samym seniorze, o jego przyzwyczajeniach i upodobaniach. Także po przyjeździe staraj się jak najwięcej dowiedzieć. Nie obawiaj się pytać, jeśli czegoś nie rozumiesz albo nie wiesz. Razem z podopiecznym i jego rodziną ustal plan dnia i poproś o to, by ktoś pokazał Ci dom. Zapytaj niemieckich pracodawców, jakie mają oczekiwania w stosunku do Ciebie i do samej opieki. I przede wszystkim uzgodnij, kiedy będziesz mieć chwilę dla siebie, w jakie dni senior będzie przyjmował odwiedziny i jakie są życzenia osoby starszej dotyczące zakupów. Wczuj się w rolę uważnego obserwatora i notuj w myślach, jakie relacje ma rodzina ze swoim starszym krewnym. Im więcej wiesz na początku, tym łatwiej Ci się przyzwyczaić do nowego miejsca pracy w niemieckiej opiece.

Uśmiech to najlepsza „broń” opiekunki w Niemczech

Pamiętaj, że w każdej pracy liczy się dobre pierwsze wrażenie. Nowi ludzie zwykle oceniają nas po mowie ciała – słowa są mniej ważne. Zwróć więc uwagę na swoją mimikę, gesty i postawę. Postaraj się, mimo stresu, szczerze i serdecznie uśmiechnąć. Miły wyraz twarzy i otwartość sprawią, że nowy podopieczny i jego bliscy zaczną Cię odbierać jako przyjazną osobę. Dodatkowo uśmiech nieco relaksuje, pomaga uporać się z obawami i stresem.

Weź do pracy w niemieckiej opiece coś osobistego

Wielu opiekunów pracujących w Niemczech zastanawia się, co spakować do walizki. Zdarza się, że chcą, by jakiś przedmiot przypominał im o domu. To zupełnie naturalna potrzeba i warto ją spełnić. Zabierz więc ze sobą coś, co umili Ci pobyt za granicą oraz sprawi, że czas szybciej minie. Może to być ramka z rodzinnym zdjęciem, ulubiona poduszka-jasiek, domowe kapcie, książka w języku polskim, własnoręcznie wydziergana serwetka, kubek, w którym lubisz pić herbatę. Kiedy już umieścisz ubrania w szafie, kosmetyki w łazience, a na półce postawisz coś swojego, to poczujesz się pewniej.

Przeznacz czas na kontakt z rodziną

Tęsknota za bliskimi to jeden z najtrudniejszych aspektów opieki w Niemczech. Warto więc wykorzystać moc Internetu i kontaktować się z rodziną jak najczęściej. W większości ofert pracy w niemieckiej opiece dostępnych na SenioPort pracodawcy zaznaczają możliwość korzystania z Internetu. Dobrze jest zatem mieć ze sobą laptop, telefon lub tablet z zainstalowanym internetowym komunikatorem. Kiedy masz świadomość, że w każdej chwili możesz usłyszeć i zobaczyć bliskich, rozłąka nie jest tak dotkliwa.

I przede wszystkim daj sobie czas na przyzwyczajenie się do nowego miejsca. Bądź też wyrozumiała dla podopiecznego, który również jest w nowej sytuacji. Pozytywne nastawienie z pewnością ułatwi aklimatyzację.

Sprawdź więcej na stronie: Opieka Niemcy oferty pracy.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

  • 1