wtorek, 13 grudzień 2022 19:00

Pomidory - co powinieneś wiedzieć o ich hodowli

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Pomidory roma Pomidory roma Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Pomidor to nie tylko doskonały składnik spożywczy, ale przede wszystkim źródło wielu kluczowych wartości odżywczych dla ludzkiego organizmu. Zalet spożywania pomidorów jest wiele.

Rosnące ceny owoców i warzyw coraz częściej przekonują konsumentów do samodzielnych upraw i hodowli. Aby rozpocząć przygodę z hodowlą pomidorów, musisz poznać kilka ważnych reguł. Jakie odmiany wybrać? Na co zwrócić uwagę? Co wpłynie na owocną hodowlę? Przeczytaj artykuł, a poznasz tajniki hodowli pomidorów. 

Hodowla pomidorów - jak przygotować ziemię 

Podstawą udanej hodowli pomidorów jest przede wszystkim duże nasłonecznienie. Wybierając więc miejsce hodowli kieruj się tą zasadą - im więcej słońca, tym lepiej. Szczególnie ważne dla prawidłowego rozwoju owoców jest uchronienie ich przed wiatrem. Idealnie sprawdzą się więc szklarnie, które łączą te dwa podstawowe wymagania. Jeśli nie masz możliwości hodowli w szklarni wybierz miejsce możliwie najmniej podatne na siłę wiatru. Posłużyć może między innymi żywopłot, który będzie chronił roślinę przed silnymi podmuchami.

Przed rozpoczęciem procesu sadzenia pomidorów musisz właściwie przygotować glebę. Pozbądź się chwastów, przekop, a także wyrównaj glebę. Na tak przygotowaną powierzchnię możesz zastosować pierwszą dawkę nawozu mineralnego. Kolejnym krokiem będzie spulchnienie gleby, dzięki czemu nasiona kiełkują doskonale.

Sadzenie pomidorów szklarniowych rozpoczyna się w lutym. Sadzonki narażone na bezpośrednie działanie niskiej temperatury zmarnieją. Przesadzić pomidory możesz więc dopiero w maju, kiedy nie występują już nawet najmniejsze przymrozki. Idealną temperaturę gleby dla rozwoju pomidorów szacuje się w granicach 22 - 25 stopni, dlatego ustrzegaj je przed zimnem. W innym wypadku z Twojej hodowli niestety nic owocnego nie wyjdzie. Pamiętaj, że idealnym środowiskiem dla rozwoju pomidorów jest gleba wilgotna. Pomidor wymaga obfitego podlewania. Codzienne podlewanie i sprawdzanie stanu gleby będzie najlepszą inwestycją, która przyniesie efekty. 

Pomidory - jaką odmianę wybrać? 

Odmian pomidorów jest bardzo wiele. Warto więc wybrać takie, które najtrafniej odpowiadać będą naszym upodobaniom. Idealnym wyborem będą takie odmiany, które pozwalają na jedzenie owoców na surowo oraz sprawdzą się w przypadku przetworów. Dużą uniwersalnością charakteryzują się między innymi pomidory w odmianie roma. Pomidory roma to odmiana o średniej wielkości krzaka. Roślina rośnie pionowo, dlatego warto zabezpieczyć jej pnącza przed opadaniem. 

Owoce pomidora występują w charakterystycznym, elipsowatym kształcie. Odmiana Roma to owoce twarde, intensywnie czerwone, pięknej, błyszczącej skórce. Prezencja ich z pewnością sprawi, że posłużą jako dekoracja na niejednym stole. Odmiana będzie idealna zarówno do jedzenia na surowo, jak i na różnego rodzaju przetwory. Miąższ owoców nie jest za słodki, dzięki czemu sprawdzi się w wytrawnych daniach. Pomidory Roma to doskonały surowiec na koncentraty i soki pomidorowe. 

Odmiana typu rzymskiego jest polecana zwłaszcza dla początkujących hodowców. Roślina jest odporna na czynniki zewnętrzne, nieprzyjazne warunki pogodowe. Dzięki czemu wiele wybaczy początkującym. Wysokiej jakości nasiona zapewniają duży urodzaj. Owoce łatwo odchodzą od gałązek. 

Pielęgnacja krzewów - co powinieneś wiedzieć? 

Gleba, która ma dać piękne, zdrowe owoce musi nawodniona oraz wymaga regularnego nawożenia. Podobnie jak każdy organizm roślina musi otrzymywać składniki odżywcze, aby przetrwać niesprzyjające warunki atmosferyczne czy stanąć w szranki z potencjalnymi wrogami. Składniki pokarmowe, jakich potrzebują pomidory to między innymi: azot, potas, magnez, wapń czy żelazo. Pomidory są szczególnie podatne na choroby grzybowe. Należą do nich między innymi zaraza ziemniaczana czy septorioza. Pierwsze objawy choroby są widoczne gołym okiem. 

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

  • 1