środa, 14 sierpień 2024 16:00

Właściwości zdrowotne liści brzozy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Właściwości zdrowotne brzozy Właściwości zdrowotne brzozy fot: pixabay

Liście brzozy, używane w medycynie ludowej od średniowiecza, do dzisiaj są cenne ze względu na ich właściwości moczopędne, przeciwreumatyczne, napotne oraz odtruwające. W Polsce najczęściej wykorzystuje się liście brzozy omszonej (Betula pubescens) oraz brzozy brodawkowatej (Betula pendula), które są oficjalnym surowcem farmaceutycznym. Wiosenna kuracja brzozowa jest stosowana do oczyszczania organizmu, a ekstrakty z liści wykorzystuje się również do pielęgnacji skóry, rozjaśniając cerę i poprawiając kondycję włosów.

Właściwości przeciwnowotworowe brzozy

W badaniach laboratoryjnych przeprowadzonych w latach 90. zidentyfikowano w korze brzozy substancje o działaniu przeciwbakteryjnym, takie jak betulina, w ilości 20-35%. Betulina wykazuje działanie hamujące rozwój komórek czerniaka, białaczki i nerwiaka zarodkowego. W dodatkowych badaniach wykazano, że betulina może zapobiegać rozwojowi komórek raka jelita grubego, piersi oraz płuc, obniżać poziom cholesterolu oraz przeciwdziałać otyłości.

Liście brzozy chronią przed wolnymi rodnikami

Liście brzozy zawierają liczne fitochemikalia takie jak lignany, fenole i flawonoidy (w tym kwercetyna i kemferol), które działają jako naturalne przeciwutleniacze. Dzięki temu liście brzozy znajdują zastosowanie w farmaceutyce i żywności funkcjonalnej, gdzie są cenione za swoje właściwości ochronne przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.

Brzoza działa moczopędnie

Liście brzozy, szczególnie brzozy brodawkowatej, mają potwierdzone naukowo działanie diuretyczne, co jest szczególnie przydatne przy zapaleniu pęcherza moczowego czy dnie moczanowej. Zaleca się stosowanie naparów, odwarów oraz soku z liści brzozy w celu zwiększenia diurezy.

Brzoza przyniesie ulgę stawom

Ekstrakty z liści brzozy brodawkowatej są stosowane w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) i chorób zwyrodnieniowych. Badania wykazały, że wodny ekstrakt z liści może hamować wzrost i podział komórek zapalnych limfocytów.

Brzoza pomaga przy cukrzycy

Badania wykazały, że liście brzozy mają właściwości przeciwutleniające i przeciwcukrzycowe. Ekstrakt alkoholowy z liści brzozy okazał się skuteczniejszy niż wodny w redukcji stresu oksydacyjnego.

Zastosowanie brzozy

Popularny sok z brzozy jest dostępny w aptekach i sklepach zielarskich, stosowany jest do kuracji wzmacniających oraz moczopędnych. Samodzielnie pozyskany wczesną wiosną sok z brzozy ma zbawienne efekty zdrowotne. Natomiast napar z liści brzozy służy do łagodzenia dolegliwości reumatycznych i skórnych, a także do pielęgnacji włosów.

Brzoza - występowanie i pora zbiorów

Brzoza brodawkowata rośnie powszechnie na słabych, piaszczystych glebach, tworząc gęste zespoły w lasach i parkach. Z kolei brzoza omszona preferuje tereny podmokłe. Liście brzozy zbiera się od maja do czerwca.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

  • 1