piątek, 06 listopad 2020 18:47

Dlaczego warto odwiedzić azteckie świątynie?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Chichén Itzá Chichén Itzá

Jeśli znudziły Ci się już standardowe rejony wakacyjno-urlopowe typu Grecja, Włochy, Chorwacja, Kreta, Lazurowe Wybrzeże, czy też północne wybrzeże Afryki i chciałbyś wypuścić się nieco dalej, ale nie bardzo wiesz gdzie, to dziś mamy dla Ciebie doskonałą propozycję. Rozważ Amerykę Łacińską, a konkretnie Meksyk.

Jeśli nie jesteś jeszcze przekonany do tej propozycji, to odrobinę ją rozwiniemy. Znajdziesz tam nie tylko wspaniałe plaże i błękitne morze, ale przede wszystkim mnóstwo niesamowitych atrakcji do zwiedzania. Jakich? Ano takich naprawdę legendarnych. Są to azteckie świątynie i pozostałości po cywilizacji Majów. Na pewno rzuciły Ci się one w oczy na przykład podczas gry w świetną maszynę slotową, jaką jest Mayana.

Poniżej prezentujemy Ci kilka najbardziej interesujących naszym zdaniem lokalizacji, które naprawdę warto odwiedzić. Co więcej, wyjazd wcale nie wiąże się z wysokimi kosztami, więc nie musisz grać intensywnie w gry z jackpotem oferowane przez Twoje ulubionekasyno online PL , żeby zdobyć fundusze. Zanim się jednak zdecydujesz na wyprawę, musisz wziąć pod uwagę, że wylądujesz w strefie okołorównikowej. Upewnij się więc, że wybierzesz optymalną do tego celu porę roku oraz że będziesz dobrze przygotowany do tamtejszego klimatu.

Tulum

Pierwsza lokalizacja, jaką koniecznie musisz odwiedzić, to legendarne Tulum. Jest to miejscowość położona na półwyspie Jukatan, w granicach którego znajdują się pozostałości starożytnego miasta Majów. Całość położona jest na niesamowitym wręcz od strony widokowej klifie z zapierającym dech w piersiach widokiem na rozciągające się aż po horyzont turkusowe Morze Karaibskie.

Jeśli chodzi o samo zwiedzanie, to w Tulum możesz poznać mnóstwo cech majańskiej kultury. Począwszy od sztuki i architektury, poprzez niesamowicie rozwiniętą astronomię, matematykę i inne nauki ścisłe. Możesz też ujrzeć na własne oczy legendarne hieroglify Majów, czy też kipu – dawno zapomniane pismo węzełkowe. Godne uwagi obiekty na terenie Tulum to wieża strażnicza lub zamek o nazwie El Castillo. A także świątynie o nazwie Templo del Dos Descendente (Świątynia Boga Zstępującego), Templo del Dios del Vento (Świątynia Boga Wiatru) oraz Templo de los Frescos (Świątynia Fresków).

Zamek El Castillo od razu rzuci Ci się w oczy. Jest największą budowlą w Tulum, ponadto najbardziej też efektowną. Jej mury są bogato zdobione, a szczególną uwagę przyciąga rozbudowana ornamentyka z motywami węży. Zwierzęta te odgrywały istotną rolę w majańskiej kulturze. Ale po zwiedzeniu zamku i poszczególnych świątyń nie zapomnij o spacerze po ruinach zabudowy miejskiej. Koniecznie poczuj ten klimat starożytnej cywilizacji, którą masz pod stopami i na wyciągnięcie ręki!

Coba

Coba to inne legendarne miasto Majów. Znajduje się niedaleko Tulum, bliżej znanego kurortu wypoczynkowego o nazwie Cancun. Jest ogromne, bo mieści się na obszarze ponad 70 kilometrów kwadratowych. Jego nazwa wiąże się z zabarwieniem wody w okolicznych lagunach. Jest ona niezbyt przezroczysta, stąd też Coba oznacza po prostu mętną wodę.

W Coba znajdziemy szereg naprawdę imponujących budowli wzniesionych przez Majów. Do najbardziej znanych z nich zaliczyć można na pewno piramidę Nohoch Mul. Ale będąc tam, nie możesz przegapić także wspaniałego obserwatorium astronomicznego. Odwiedź także niezwykle klimatyczne i poruszające miejsce, jakim jest zupełnie zwyczajne z pozoru boisko do gry w piłkę. Tak, Majowie też znali grę w piłkę, choć jej zasady były zupełnie odmienne od tego, co znamy dziś jako piłkę nożną! Obiekt ten nosi nazwę Juego de Pelota.

Cenote

Cenote nie jest jednym konkretnym miejscem. Termin ten odnosi się do unikatowych dla Jukatanu obiektów naturalnego pochodzenia, jakim są studnie wypełnione wodą. Tak naprawdę są to przełamania wapiennej skorupy pokrywającej ogromne podziemne zbiorniki słodkiej wody. W miejscach, w których „sufit” załamał się, tworząc dostęp do wnętrza zbiornika, powstają charakterystyczne jeziorka, czy też studnie określane jako cenote.

Na Jukatanie znajduje się co najmniej kilkanaście tysięcy cenote. Eksperci szacują, że do tej pory odkryto zaledwie 1/3 z nich. Ponadto praktycznie wszystkie są ze sobą połączone skomplikowaną siecią podziemnych kanałów. Ich łączna długość jest nieznana. Do dziś podziemni nurkowe zdołali zbadać drobny ułamek całości, ale i tak eksploracja objęła aż 500 kilometrów podziemnych kanałów.

Jeśli jesteś odważny i masz w sobie żyłkę odkrywcy, możesz pokusić się o nurkowanie w cenote. Oczywiście korzystaj wyłącznie z usług certyfikowanych przewodników. Świat, jaki znajdziesz pod powierzchnią wody jest zupełnie inny od wszystkiego, z czym miałeś kiedykolwiek do czynienia!

Chichén Itzá

Dopiero na samym końcu umieściliśmy najbardziej chyba znane i najczęściej odwiedzane miasto Majów. Oczywiście jest ono warte odwiedzenia, jednak może to stanowić problem, jako że praktycznie rzecz biorąc, przez cały rok jest ono niezwykle tłumnie oblegane przez turystów. Dlatego też nie warto nastawiać się na wyjazd do Meksyku wyłącznie pod kątem zwiedzenia Chichén Itzá , bo można się mocno rozczarować.

Oczywiście obiekty takie jak Świątynia Wojowników, Świątynia Kukulkana, El Caracolo, czy La Iglesia to pozycje obowiązkowe dla każdego odwiedzającego miasta Majów. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Jednak naprawdę warto rozważyć także odwiedzenie leżących nieopodal równie atrakcyjnych lokalizacji, a znacznie rzadziej odwiedzanych.

Jeśli jednak trafisz na względnie mały ruch turystyczny w Chichén Itzá, to możemy Ci zagwarantować, że spędzisz tutaj cały dzień. A jutro wrócisz z samego rana po jeszcze i jeszcze więcej atrakcji!

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

  • 1