wtorek, 16 styczeń 2024 11:00

Brylanty ery PRL - kryształy jako symbol estetyki i designu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kryształy z PRL Kryształy z PRL mat.prasowe

PRL nie kojarzy się z najbardziej stylowym okresem, jeżeli chodzi o dekorację domów. Jednak właśnie w PRL-u bardzo modne stały się zastawy kryształowe, które obecnie wracają do łask. Można określić je mianem brylantów ery PRL. Dlaczego warto udekorować nimi dom?

 

Dekoracje kryształowe - styl i klasa sama w sobie 

Kryształy z PRL znowu stają się modne. Trzeba przyznać, że im są starsze, tym są cenniejsze. Wiele osób odszukuje prawdziwe perełki, które zostały ukryte na strychu czy w piwnicy i dekoruje nimi swój dom czy mieszkanie. Ich bardzo dużą zaletą jest uniwersalność. Nie tylko świetnie się prezentują, ale też pasują do wszystkich wnętrz, nawet tych o niewielkiej kubaturze. Sprawiają, że pomieszczenie staje się bardziej reprezentacyjne i nabiera charakteru. Kryształy fantastycznie odbijają światło. Dzięki temu można je umieścić nawet w bardzo małym pokoju. Warto zauważyć, że takie dekoracje wpisują się w stylistykę retro, ale też glamour. Pozwalają odmienić nawet nudne wnętrze i dodać mu elegancji. Kryształowe dekoracje dostępne są w wielu różnych wariantach. Można zdecydować się choćby na dekoracje w postaci świeczników, które będą fantastycznie prezentować się na stole, ale i parapecie. Kryształowe misy to kolejny wytworny element dekoracji każdego pomieszczenia. Możecie również wybrać zastawy z tego materiału i pięknie udekorować stół na przyjście gości.   

Kryształy - relikt PRL, który wraca do łask 

W latach 80-tych w większości domów czy też mieszkań znajdowały się kryształy. Najczęściej zdobiły meblościanki czy też umieszczane były na stołach. Na początku XXI wieku większość osób rezygnowała z takich dekoracji, a obecnie znowu wracają one do łask. Często osiągają naprawdę wysokie ceny, szczególnie gdy stoi za nimi długa historia. Warto jeszcze wiedzieć, jak rozpoznać prawdziwy kryształ. Otóż odbija on zdecydowanie więcej światła niż zwykłe szkło. Powierzchnia staje się bardziej błyszcząca i ma więcej cech refrakcyjnych. Można też wykonać test uderzenia w kryształ sztućcem. Kryształ odbija dźwięk bardziej niż szkło i przypomina on dzwonienie dzwoneczkami. Natomiast jeżeli uderzycie w zwykłe naczynie ze szkła, to pojawi się krótki, ale i niski ton. Warto wybierać prawdziwe dekoracje kryształowe, gdyż zyskują one na wartości. Można je umieszczać w eksponowanych miejscach czy też witrynach. Np. karafki świetnie nadają się na ekskluzywne trunki.     

          

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

  • 1