Drzwi zewnętrzne mogą być bardzo dobrym izolatorem lub przyczyną występowania mostków termicznych. Dlatego wymiana drzwi wejściowych powinna przebiegać wedle określonych zasad, aby była wykonana zgodnie z zaleceniami producenta.
Montaż drzwi w ścianach o różnych warstwach
W budownictwie wyróżnia się ściany o kilku warstwach. Najczęściej jest to minimum jedna, a maksymalnie jest ich aż trzy. Każda z tych konstrukcji wymaga nieco innego podejścia do wymiany drzwi wejściowych. Ze względu na to, że chcesz jedynie zamienić drzwi na inne, musimy założyć, że otwór w ścianie już jest. Dlatego skoncentrujemy się na warstwach ścian. Gdy masz przed sobą jednowarstwową ścianę, najlepiej jest wstawić drzwi w połowie jej grubości. W przypadku ściany dwuwarstwowej wybrać ustawienie najbliżej zewnętrznej krawędzi. Na koniec trójwarstwowa konstrukcja. Tutaj znaczenie ma izolacja termiczna. W takim przypadku należy wymienić drzwi wejściowe poprzez wstawienie nowych nad warstwąocieplenia.
Wymiana drzwi wejściowych, jak zrobić to krok po kroku
Oczywiście po zgromadzeniu odpowiednich narzędzi w formie wiertarki, szlifierki, kołków rozporowych, młotka, kleju, a także kątownika, możesz przystąpić do wymiany drzwi wejściowych. Na początek zapoznaj się z instrukcją obsługi producenta. Tam znajdują się wszystkie informacje odnośnie narzędzi oraz sposobu montażu. Niewłaściwe przymocowanie drzwi, może być przyczyną utraty gwarancji, dlatego jest to bardzo istotne. Istnieją jednak ogóle zasady wstawienia drzwi, które pozwalają zrozumieć, jak wiele czynności należy wykonać. Na początek musisz wstawić ościeżnicę. Najpierw trzeba ją skleić, następnie pozostawić do wyschnięcia w pozycji poziomej. Później wstawić w otwór drzwiowy i wyrównać. Doprowadzić do odpowiedniego poziomu, aby miała kąty proste. Wykonuje się to przy pomocy kołków rozporowych.
Czas wstawić drzwi i uszczelnić izolację
Jeśli ościeżnica spełnia wszystkie parametry i jest zamocowana przede wszystkim prosto, należy po raz pierwszy zamontować drzwi. Jest to pewnego rodzaju próba, która pokaże, czy wszystko jest przymocowane poprawnie. W tym czasie należy dokonać odpowiedniej regulacji, żeby skrzydło drzwiowe poruszało się lekko. Gdy wszystkie zamki działają gładko, a otwieranie i zamykanie odbywa się bez ocierania, pora zdjąć drzwi. Nadszedł czas na trwałe przytwierdzenie ościeżnicy oraz uzupełnienie otworów w murze izolacją. W ostatnim kroku montuje się próg oraz po raz ostatni drzwi. Całość powinna zająć maksymalnie trzy godziny. Teraz już wiesz, jak wygląda wymiana drzwi wejściowych. Można ją zrobić samodzielnie lub zdać się na wiedzę fachowców.