Preparaty gruntujące i ich rola
Podkład gruntujący stosuje się przede wszystkim po to, by:
wyrównać chłonność podłoża,
ograniczyć zjawisko jego pylenia (np. w przypadku gładzi szpachlowej),
wzmocnić strukturę warstwy stanowiącej podkład pod farbę.
W związku z tym idealne preparaty gruntujące to produkty, które są dostosowane do podłoża pod względem jego rodzaju, spoistości i chłonności.
Podkład gruntujący Aqualit
AQUALIT to podkład gruntujący, który w znacznej mierze składa się ze spoiw krzemianowych i dyspersyjnych. Jest to preparat przeznaczony do zastosowania wewnętrznego, który wykazuje zwiększoną zdolność do wyrównywania chłonności i spoistości podłoża. Z łatwością można go stosować m.in. na szpachlowanych płytach kartonowo-gipsowych lub jako podłoże do farb dyspersyjnych. Preparaty gruntujące AQUALIT nie nadają się do stosowania na powierzchniach wyróżniających się bardzo niską nasiąkliwością, takich jak np. powłoki farb dyspersyjnych. W przeciwnym razie właściwości wiążące preparatu zostaną mocno ograniczone, a nałożona na niego powłoka będzie odpadać.
Podkład gruntujący BUDOGRUNT WG
BUDOGRUNT WG to preparat o znacznie bardziej uniwersalnym zastosowaniu. Składa się on ze związków akrylowych, które zapewniają wzrost przyczepności i to niezależnie od rodzaju zastosowanej powłoki wykończeniowej. BUDOGRUNT można stosować pod powłoki malarskie, okładziny ceramiczne, a także różnego rodzaju wykładziny i posadzki. Produkt ten jest przeznaczony do zastosowania wewnętrznego. Wielu specjalistów poleca go jako podkład pod farby dyspersyjne, a także niektóre tynki dekoracyjne. Środek gruntujący można stosować na różnego rodzaju podłożach mineralnych, w tym na betonie komórkowym, zwykłej zaprawie betoniarskiej, a także na powierzchniach cementowych, anhydrytowych, cementowo-wapiennych i gipsowych. Tak jak w powyższym przypadku, również i BUDOGRUNT WG nie powinien być stosowany na podłożach o delikatnej zwilżalności.
Zasady stosowania substancji gruntujących
Nawet najlepsze preparaty gruntujące nie zwalniają ich użytkownika z konieczności zachowania odpowiednich zasad stosowania. Zdecydowana większość z nich powinna — zdaniem producentów — skutecznie pokryć ścianę już po pierwszym nakładaniu. Czasem jednak bywa tak, że podłoże wykazuje bardzo dużą chłonność i pyli nawet po jednorazowym nałożeniu preparatu. W takim przypadku należy pokryć podłoże jeszcze jedną warstwą gruntu, zachowując jednocześnie właściwą ilość czasu niezbędnego do przesuszenia ściany.
Reasumując, dostępne na rynku preparaty gruntujące to coraz bardziej ewoluujące substancje, które są dopasowane do określonych rodzajów podłoża i warunków panujących w pomieszczeniu.