poniedziałek, 11 styczeń 2021 08:34

Pomiary oświetlenia w przedszkolach i żłobkach – dlaczego warto je robić?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
pomiary oświetlenia pomiary oświetlenia

 Odpowiednie oświetlenie placówek dla dzieci jest jedną z podstawowych kwestii dotyczących prawidłowego rozwoju najmłodszych.

Dlatego też tak ważne jest, aby żłobki i przedszkola posiadały nie tylko odpowiedni rodzaj oświetlenia, ale także odpowiedni poziom natężenia światła. Z jakiego powodu światło i jego natężenie jest tak ważne dla dzieci i dlaczego pomiary natężenia światła powinny być w takich placówkach wykonywane regularnie?

Jak światło wpływa na rozwój dziecka i jego adaptację w nowym miejscu?

Światło jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na rozwój człowieka. Warto podkreślić, że dziecko reguluje swój rytm dobowy właśnie dzięki światłu – kilkudniowe niemowlę jest w stanie przesypiać całą dobę, bez względu na porę dnia i nocy, jednakże wystarcza 12 miesięcy, żeby dziecko w pełni rozwinęło rytm dobowy z dzienną aktywnością i nocnym czasem odpoczynku. Co więcej, światło pełni w pierwszych latach życia niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka, dlatego też placówki takie jak żłobki, czy przedszkola powinny posiadać najlepsze możliwe oświetlenie. Odpowiedni poziom oświetlenia pomaga dziecku:

  • przystosować się do nowych warunków
  • zredukować stres związany z chwilową separacją od rodziców,
  • prawidłowo rozdzielać czas zabawy i aktywności, od czasu odpoczynku,
  • nawiązywać nowe kontakty społeczne.

Niezwykle ważne jest nie tylko samo oświetlenie, ale także natężenie światła, ponieważ to właśnie ilość światła jest tak naprawdę kluczowa do prawidłowego adaptowania się dziecka w nowym otoczeniu. Pomieszczenie zbyt ciemne, będzie kojarzyć się dziecku z czymś nieprzyjaznym i strasznym – na tej samej zasadzie dzieci w wieku przedszkolnym boją się ciemności. Dlatego też światło w żłobku i przedszkolu musi być zawsze wystarczająco jasne.

W jaki sposób sprawdzić jasność światła w przedszkolach i żłobkach?

Pomiary oświetlenia muszą być przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy dzięki doświadczeniu z pomocą profesjonalnych luksometrów są w stanie dokładnie ustalić, czy ilość światła z instalacji świetlnej jest wystarczająca. Jedną z najpopularniejszych firm do pomiarów oświetlenia w Warszawie i jej okolicach jest bez wątpienia AXO24. Warto zaznaczyć, że według oficjalnych wytycznych i normy PN-EN 12464-1, natężenie światła w przedszkolach i żłobkach powinno wynosić nie mniej niż 300 lx, co daje 300 lumenów na każdy metr kwadratowy. Jako istotną informację należy także dodać, iż temperatura barwy światła powinna oscylować w granicach 3000K-4000K.
Badania natężenia światła muszą być wykonywane w żłobkach i przedszkolach regularnie. Co więcej, pomiary oświetlenia trzeba robić za każdym razem, gdy w budynku zostanie wykonany remont, wymiana okien, czy instalacji świetlnej. Długość badania natężenia światła uzależniona jest od wielkości budynku, jednakże nie zajmuje ona dużo czasu, nawet w przypadku dużych przedszkoli i żłobków.

Rozwój dzieci w dużej mierze uzależniony jest od odpowiedniej ilości światła, dlatego każdy żłobek i przedszkole powinno mieć przeprowadzane takie badania regularnie.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

  • 1