piątek, 26 marzec 2021 16:55

10 wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego projektu domu

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
projekt domu projekt domu Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Kupno lub budowa domu to ekscytujący czas w życiu wielu ludzi, ale jest to również bardzo trudne zadanie dla tych, którzy nie są szczególnie obeznani z nieruchomościami.

Gdzie się osiedlić, kultura otoczenia, jakość szkół, a nawet scena społeczna - te czynniki, wśród wielu innych, wpływają na kupujących, zanim jeszcze zaczną myśleć o budowie nowego domu. Dom to coś więcej niż tylko jego powierzchnia i rozkład pomieszczeń. Decydując się na nowy projektu domu, musisz wziąć pod uwagę swój budżet i styl życia swojej rodziny. 

  1. Policz swój budżet

Jeśli znalazłeś idealny projekt domu, odrób swoją pracę domową, kupując dostęp do kalkulatora  kosztów lub uzyskując oferty od regionalnych firm budowlanych. Rozpoczęcie od ustalenia realistycznego budżetu na budowę domu przed zakupem jego projektu sprawi, że wyszukiwanie będzie znacznie przyjemniejsze i skuteczniejsze.

2. Zdecyduj, jakie są wymagania przestrzenne i jak tę przestrzeń należy podzielić

Znajomość powierzchni, której Ty i Twoja rodzina potrzebujecie, jest pierwszym krokiem do znalezienia idealnego domu. Koszt budowy domu zależy w dużej mierze od wielkości domu, a także od złożoności projektu. Rozpocznij poszukiwania wymarzonego domu, wybierając odpowiedni rozmiar i wyobrażając sobie, jak chciałbyś go używać

3. Określ, jak chcesz wykorzystać swoją przestrzeń

Jeśli lubisz organizowanie spotkań, prawdopodobnie masz na oku bardziej otwarty projekt domu, który zapewni wygodne miejsce dla grupy. I odwrotnie, ludzie, którzy preferują określone strefy - domowe biuro, studio, czytelnię - w swoich siedzibach prawdopodobnie docenią podzielony na fragmenty projekt, który narzuca strukturę przestrzeni. Mów szczerze, jak zamierzasz mieszkać w swoim domu, a odpowiednie projekty kondygnacji będą łatwiejsze do znalezienia.

4. Rozważ energooszczędne projekty dostosowane do klimatu

Ulepszone materiały i techniki izolacyjne ścian i okien sprawiły, że ogrzewanie i chłodzenie domów w zmieniających się porach roku jest tańsze, ale istnieją również projekty domów, które mogą pomóc zoptymalizować komfort, zmniejszając jednocześnie wpływ na portfel. Wybór projektu z wieloma dobrze rozmieszczonymi oknami, które można wykorzystać do stworzenia wentylacji krzyżowej z chłodzeniem, zmniejszy potrzebę instalowania klimatyzacji w cieplejszych miejscach, a kompaktowy projekt, który zminimalizuje stosunek powierzchni zewnętrznej do objętości oszczędza ciepło podczas surowych zim. Odrobina planowania na początku może znacznie przyczynić się do obniżenia rachunków w przyszłości.

5. Wybierz styl odpowiedni dla lokalizacji

Większość ludzi, którzy marzą o posiadaniu domu, wyobraża sobie dom jednorodzinny na przedmieściach. Ta sytuacja pozwala na szereg korzyści, takich jak podwórko i przestrzeń zewnętrzna, w której można zbudować przybudówkę, jeśli to konieczne. Jednak sytuacja wygląda trochę inaczej w przypadku osób, które decydują się zamieszkać w środowisku miejskim, gdzie typowy dom jednorodzinny po prostu nie pasowałby do wysokiego bloku.

Gdy przestrzeń jest na wagę złota, jedynym sposobem na powiększenie i zmaksymalizowanie przestrzeni życiowej jest skierowanie jej ku górze. Projekt wielopiętrowego domu jest dla tych, którzy chcą zachować miejski styl życia, ale są gotowi postawić za sobą mieszkanie w ograniczonej przestrzeni bloku. I chociaż ten układ nie obejmuje osobistego małego skrawka na zewnątrz, prawdopodobnie w pobliżu znajdują się parki

6.Weź pod uwagę każdą niezastąpioną część swojego  gospodarstwa domowego

Jeśli zabytkowy narożnik Twojej babci absolutnie musi znaleźć się w Twoim nowym domu, przygotuj się na zmierzenie go i znajdź miejsce, w którym będzie można go odpowiednio wyeksponować. Dekorowanie domu meblami, które już posiadasz, może zarówno sprawić, że w nowej nieruchomości będziesz już czuć się jak w domu, a także zaoszczędzi sporo pieniędzy, ale wymaga to starannego planowania i projektowania. 

Niektóre piękne projekty domów mogą przestać spełniać swoje zadanie i efekt końcowy, gdy połączy się je z kolidującymi wykończeniami, co zmniejsza urok konstrukcji i jej zawartości. Powinieneś być bardziej elastyczny, wchodząc w ten proces ze świeżymi pomysłami projektowymi i chęcią wyszukiwania elementów, które pasują do przestrzeni i stylu domu, ale zawsze powinieneś przynieść taśmę mierniczą i notatnik, aby upewnić się, że wszystko do siebie pasuje.

7. Rozważ wszelkie modyfikacje, aby spełnić Twoje potrzeby

W twoim najlepszym interesie może być modyfikacja nieruchomości, a nie dalsze poszukiwanie takiej, która dokładnie odpowiada Twoim potrzebom. Podczas gdy dodatkowa łazienka może spowodować różnicę w cenie wielu tysięcy złotych, to koszt adaptacji jednego istniejącego już pomieszczenia nie jest tak drastyczny i może pomóc w utrzymaniu budżetu.

Upewnij się, że masz wszystko, czego potrzebujesz. Poproś eksperta o pomoc w zmaksymalizowaniu potencjału domu, a prawdopodobnie nie będziesz musiał tak dużo się rozglądać i szukać

8. Skoncentruj się na projekcie

Czasami skupiamy się na mniejszych szczegółach projektu domu i zapominamy, że możemy łatwo wprowadzić poprawki. To element, na który należy zwrócić uwagę. Układ ścian i pomieszczeń definiuje dom, a nie to, jakie zawiera elementy wyposażenia. Gdy masz już pewność, że przestrzeń jest taka, jakiej chcesz, kwestia wystroju wnętrza pozwoli Ci naprawdę dostosować dom.

9. Zaakceptuj, że każdy projekt domu ma zalety i wady

Niemożliwe jest znalezienie domu, który ma wszystko, czego chcesz i nie ma niczego, czego nie lubisz, ale to nie znaczy, że nadal nie będziesz szczęśliwy. Wszystko, co musisz zrobić, to ustalić priorytety, wybierając funkcje, które są dla Ciebie najważniejsze i zaakceptować, że nawet coś, co kochasz, może mieć negatywną stronę. 

Na przykład te liczne okna, które wpuszczają wystarczającą ilość światła słonecznego, aby obniżyć rachunki za prąd, zwiększą koszty ogrzewania domu w okresie zimowym, a dźwięk w dowolnej części domu opartego o otwarty projekt będzie słyszalny wszędzie, ponieważ nie ma wystarczającej liczby ścian wewnętrznych, by stłumić hałas. Zdecyduj, co jest niepodlegające negocjacjom, zachowaj otwarty umysł na resztę i rozważ zalety i wady każdego projektu domu.

10.Zaufaj swojej intuicji

Pod koniec dnia istnieją tylko projekty, które są dobre dla Ciebie, i inne, które wydają się świetne w abstrakcji, ale nie spełniają naszych oczekiwań. Kiedy czujesz się komfortowo w określonym przez projekt kształcie domu, powinno to oznaczać o wiele więcej niż specyfikacje na papierze. Najlepsze sposoby wykorzystania przestrzeni różnią się znacznie w zależności od sytuacji poszczególnych osób i rodzin, a nawet jeśli nie potrafimy wyrazić słowami tych aspektów idealnego projektu domu, wiemy o tym, kiedy to widzimy. Zaufaj tym instynktom.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

  • 1