czwartek, 20 kwiecień 2023 08:10

Jak wybrać odzież roboczą?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
odzież robocza odzież robocza Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Odzież robocza to strój noszony przez pracownika przez wiele godzin dziennie, a jego jakość i sposób wykonania mają wpływ zarówno na komfort wykonywanych czynności, jak również bezpieczeństwo pracownika. Oznacza to, że dobór odzieży i butów ma ogromne znaczenie. Podpowiadamy, czym sugerować się, przeglądając dostępny na rynku asortyment i które kryteria odgrywają rolę kluczową.

 

1. Odzież robocza a rodzaj pracy

2. Materiał, wygląd i jakość wykonania odzieży roboczej

3. Bezpieczeństwo i ochrona

4. Cena odzieży roboczej

Jaka powinna być idealna odzież robocza? Oczywiście, dużą rolę odgrywa indywidualne dopasowanie - nie w każdym przypadku jednak można kierować się wyłącznie upodobaniami. Produkty wysokiej jakości sprawiają jednak, że doskonała ochrona i wysoki komfort użytkowania idą w parze. Przykładem mogą być spodnie, bluzy, kurtki i obuwie Portwest, z którymi można zapoznać się na https://optimumbhp.pl/PORTWEST/pr/64.

Odzież robocza a rodzaj pracy

Pierwszym kryterium, na które należy zwrócić uwagę, dopasowując odzież roboczą, jest charakter pracy i specyfika danego stanowiska. Duże znaczenie ma to, czy pracownik funkcjonuje na co dzień w warunkach suchych czy wilgotnych, w niskiej lub wysokiej temperaturze. W przypadku prac w wilgotnych warunkach ważne jest, aby odzież była wodoszczelna, natomiast w przypadku pracy w niskich temperaturach powinna zapewnić izolację termiczną. Swoje zastosowanie znajdują również ubrania odblaskowe gwarantujące podwyższoną widoczność.

Wspomniana już wyżej odzież robocza Portwest zalicza się do odzieży specjalistycznej. Oznacza to, że w portfolio marki znajdziemy asortyment dla wymagających klientów: multiochronną i ochrony indywidualnej, ostrzegawczą, niepalną, odporną na chemikalia. Taki strój może być stosowany naprawdę w trudnych warunkach, na przykład na platformach wiertniczych.

Materiał, wygląd i jakość wykonania odzieży roboczej

Kolejnym istotnym czynnikiem jest materiał i jakość wykonania, gdyż w bezpośredni sposób przekładają się one na komfort noszenia oraz na żywotność stroju. Jaka powinna być struktura odzieży? Materiał musi być wytrzymały, odporny na uszkodzenia mechaniczne, przetarcia, a na niektórych stanowiskach pracy także dostosowany do kontaktu z chemikaliami czy innymi substancjami. Przykładem może być trwała tkanina Oxford. Dodatkowym atutem są starannie wykonane, mocne szwy oraz solidne zamki i guziki.

Odzież robocza powinna być wygodna i komfortowa w noszeniu. Ważne, aby była dobrze dopasowana do sylwetki, ale jednocześnie nie krępowała ruchów. Powinna również zapewnić odpowiednią wentylację, aby uniknąć przegrzania organizmu. Funkcjonalne będą liczne kieszenie.

Z czysto wizualnego punktu widzenia ważny jest także atrakcyjny wygląd. Niejednokrotnie zdarza się, że firmę interesuje ładna damska kurtka ostrzegawcza czy ciekawe wizualnie bluzy robocze lub bezrękawnik roboczy, które będzie można wpasować w wizerunek przedsiębiorstwa, a nawet wpasować w system identyfikacji indywidualnej.

Bezpieczeństwo i ochrona

Odzież robocza powinna przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo i ochronę przed ryzykiem związanym z wykonywaną pracą. Powinna posiadać odpowiednie certyfikaty i spełniać normy bezpieczeństwa, np. w przypadku pracy w miejscach narażonych na wybuchy czy pożary. W przypadku pracy z narzędziami ostrych, takich jak noże czy piły, warto wybrać odzież z wzmocnionymi panelami, które zapewnią dodatkową ochronę przed skaleczeniami czy przecięciami.

Cena odzieży roboczej

Oczywiście cena także ma znaczenie, ale warto odejść tu od prostego wyboru na linii: najdroższa czy najtańsza. Wydatek powinien być przede wszystkim adekwatny do jakości. Owszem, zbyt niska cena może oznaczać niższą jakość wykonania i materiałów, co z kolei wpływa negatywnie na bezpieczeństwo pracowników oraz wygodę i trwałość użytkowania.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

  • 1