Oprócz nich warto zadbać także o właściwe dogrzanie między innymi garażu.
Kiedy przydaje się ogrzewanie w garażu i jakie rozwiązania grzewcze wybrać, by komfort korzystania z tej przestrzeni był optymalny? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.
Ciepło w garażu – komfort i wygoda korzystania z wnętrza
Wielu majsterkowiczów spędza w garażu wiele czasu na pracach manualnych lub naprawach pojazdów, nawet w okresie zimowym. Jeśli nie zadba się o dogrzanie przestrzeni, korzystanie z wnętrza potrafi być mocno utrudnione. Trzeba bowiem zaopatrzyć się w kurtkę i rękawiczki, co może znacząco utrudnić pracę i wykonywanie bardziej precyzyjnych czynności.
Praktyczny grzejnik w garażu to zatem sposób na zapewnienie wygody dla użytkowników, którzy mogą dzięki niemu bez przeszkód poświęcać się naprawom lub innym pracom o każdej porze roku, nawet w czasie największych mrozów.
Optymalna temperatura w garażu – docieplenie pomieszczenia
Zanim wybierze się odpowiedni grzejnik do garażu, trzeba zatroszczyć się o właściwe docieplenie pomieszczenia. Dobrze wykonana termoizolacja ogranicza bowiem straty ciepła, co zwiększa efektywność urządzeń grzewczych, ogranicza wydatki na ogrzewanie oraz spowalnia wychładzanie przestrzeni.
Co można zrobić? Przede wszystkim warto docieplić ściany przy pomocy styropianu. Dlaczego akurat tego materiału? Wykazuje on bowiem znacznie mniejszy spadek ciepłochronności przy dużej wilgotności, która niejednokrotnie panuje w garażach, niż wełna mineralna. Równocześnie trzeba uszczelnić okna, drzwi i inne otwory. Idealnie nadaje się do tego pianka, silikon lub listwy uszczelniające.
Jakie grzejniki wybrać do garażu?
W wielu przypadkach domowy garaż nie jest włączony do domowej centralnej instalacji grzewczej. Dlatego chętnie wprowadza się w nim grzejniki przenośne, które da się ustawić w dowolnym miejscu, by odpowiednio podnieść temperaturę, w zależności od potrzeb chwili. Przydaje się to w miejscach, z których korzysta się okazjonalnie – zapewnia się ciepło, a przy tym minimalizuje wydatki na ogrzewanie.
Jakie grzejniki przenośne warto wprowadzić do garażu? Najczęściej stawia się na:
- ogrzewanie elektryczne (termowentylatory, promienniki, grzejniki olejowe),
- ogrzewanie gazowe (nagrzewnice).
Produkty elektryczne, jak te dostępne na stronie: https://econovli.pl, są proste i wygodne w obsłudze. Koszt zakupu grzejnika nie jest wysoki, a jeśli postawi się na urządzenia energooszczędne, późniejsza eksploatacja również nie jest bardzo droga.
Grzejniki gazowe zasila się butlami na propan lub propan-butan. Są tanie i szybko podnoszą temperaturę. Trzeba jednak pamiętać, że mogą być bezpiecznie stosowane wyłącznie we wnętrzach z dobrą, stałą cyrkulacją powietrza.
Ogrzewanie do garażu – praktyczny sposób na komfort cieplny
Moc grzejnika do garażu zależy od poziomu termoizolacyjności oraz wielkości wnętrza. Jeśli jednak dobierze się właściwie produkt grzewczy, da się stworzyć idealne warunki do przyjemnego majsterkowania nawet w bardzo chłodne dni.