sobota, 22 sierpień 2020 11:18

Jak dbać o trawnik?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Nawóz Nawóz

Gęsty i soczyście zielony trawnik koło domu to marzenie większości właścicieli przydomowych ogródków. Taki efekt wymaga jednak odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, bo piękny trawnik nie powstanie samoczynnie. Zobaczmy, jak dbać o trawnik, by wyglądał on tak, jak sobie wymarzyliśmy.

 

Odpowiedni gatunek trawy

Jednym z podstawowych warunków, od których zależy późniejszy wygląd trawnika, jest odpowiedni wybór gatunku trawy. W sklepach można znaleźć wiele różnych rodzajów traw, które różnią się pomiędzy sobą odpornością na deptanie, słońce czy cień. Jeśli więc wybierzemy nasiona na trawniki gazonowe, a będziemy na nim aktywnie spędzać czas z dziećmi, to nie dziwmy się, że trawa nie rośnie tak, jak sobie wymarzyliśmy. Koniecznie należy zatem zadbać o to, by wysiana trawa była jak najlepiej dopasowana do warunków glebowych, nasłonecznienia i intensywności użytkowania trawnika.

Podlewanie

Trawa, podobnie jak inne rośliny, wymaga właściwego nawodnienia. Jeśli mamy okres suszy, to niepodlewana żółknie i wysycha, a wtedy z pewnością nie będzie wyglądać dobrze. Warto zatem zadbać o regularne uzupełnianie niedoborów wody, w okresie suszy i upałów podlewając ją nawet dwa razy dziennie. Regularne nawadnianie jest szczególnie ważne w początkowym okresie po założeniu trawnika, gdy nasiona dopiero wschodzą i rośliny się rozwijają.

Nawożenie

Dbając o trawnik nie można również zapomnieć o odpowiednim nawożeniu. Nawóz pomaga uzupełnić składniki odżywcze i mikroelementy, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Pierwsze nawożenie nowozakładanego trawnika należy przeprowadzić tuż przed zasianiem nasion, ale potem należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu nawozu. W zależności od rodzaju wybranego nawozu mogą to być 1-3 nawożenia w okresie wegetacji.

Koszenie

Piękny trawnik to trawnik regularnie koszony. Koszenie wzmacnia źdźbła trawy, pomaga im rozrastać się na boki, a to z kolei sprawia, że trawa tworzy równą połać na całym zajmowanym obszarze. Częstotliwość koszenia należy dopasować do tempa wzrostu trawy. Zwykle w okresie wiosennym, gdy wzrost ten jest bardzo intensywny, koszenie może być konieczne nawet co 3-4 dni. W okresie późniejszym raz w tygodniu powinno wystarczyć.

Aeracja i wertykulacja

Pielęgnacja trawnika wymaga również okresowych zabiegów takich jak aeracja i wertykulacja. Zwykle wykonuje się je na wiosnę, by przygotować trawnik do nowego okresu wegetacyjnego. Dzięki wertykulacji można usunąć starą i sfilcowaną trawę, a aeracja poprawia strukturę gleby i sprawia, że rośliny mają lepszy dostęp do wody i składników odżywczych, które znajdują się w glebie.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

  • 1