środa, 10 maj 2023 11:00

Jakie są najważniejsze funkcje obrzeży trawnikowych ze stali nierdzewnej?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Obrzeża trawnikowe Obrzeża trawnikowe mat.prasowe

Dobrze utrzymany ogród cieszy oko domowników oraz gości. Wymaga to jednak pewnych nakładów pracy, a także zastosowania odpowiednich rozwiązań. Jednym z nich są obrzeża trawnikowe. Jakie funkcje spełniają? O tym piszemy w artykule.

 

Obrzeże trawnikowe - czym są?

Obrzeża trawnikowe to produkt, który pozwala utrzymać ogród w ryzach. Raz zasiana trawa będzie się rozrastać, a jeśli pozwolimy jej robić to w sposób niekontrolowany, wkrótce nasz dotychczas estetyczny ogród może zamienić się w chaotyczną dżunglę. Obrzeżami możemy wytyczyć granice trawnika, oddzielając nimi np. rabatki kwiatowe.

Rodzaje obrzeży

Teoretycznie obrzeża można przygotować samodzielnie z dostępnych materiałów. Zwłaszcza kamienne wersje będą prezentować się szczególnie estetycznie. Producenci proponują jednak szereg gotowych rozwiązań, które można zastosować w ogrodzie. Wymienić w tym gronie można:

  • betonowe

  • drewniane

  • plastikowe

  • metalowe

Każde z nich ma swoje wady i zalety, dlatego od osobistych preferencji będzie w dużej mierze zależał wybór. Betonowe raczej nie ułatwią nam wytyczania linii, drewniane z kolei nie są tak trwałe, aczkolwiek bez wątpienia estetyczne. Plastik pozwala nadawać obrzeżom różne kształty, imitujące, chociażby kamienny murek, są również tanie. Jednak plastik podatny jest na odbarwienia w wyniku ekspozycji na światło słoneczne, poza tym nie wszyscy chcieliby widzieć tworzywa sztuczne w swoim ogrodzie. Duże zalety w zakresie wytrzymałości, a także łatwości formowania kształtów wytyczając linię, prezentują obrzeża metalowe, choć oczywiście jest to rozwiązanie nieco droższe.

Funkcje obrzeży

Podstawową rolą obrzeży jest wytyczanie granic trawnika i zapobieganie jego rozrostowi na niepożądany obszar. Ułatwiają także utrzymanie ogrodu, prościej jest na przykład kosić trawnik, bo przy odpowiednim zastosowaniu nie będzie potrzebna podkaszarka, a jedynie kosiarka. Ponadto zapobiegają przenoszeniu ściółki z rabaty na trawnik. Obrzeża trawnikowe ze stali nierdzewnej, jak te proponowane przez firmę Pekabet, to warte przemyślenia rozwiązanie, które charakteryzować się będzie dużo wyższą trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne. W przeciwieństwie do rozwiązań plastikowych można kosić trawnik bez obaw o uszkodzenie obrzeży. Przede wszystkim jednak ważną zaletą będzie łatwość zastosowania, ponieważ można je dowolnie wyginać, wytyczając linię graniczną.

Obrzeża trawnikowe to produkt doskonały dla każdego rodzaju ogrodu. Przy stosunkowo niewielkim koszcie i nakładzie pracy można z łatwością nadać całości pożądany kształt i utrzymać wszystko w ryzach, by mogło cieszyć oko podczas wypoczynku na świeżym powietrzu.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

  • 1