Jakie warzywa i zioła są łatwe w uprawie?
Wiele z popularnych i stosowanych na co dzień w naszej kuchni warzyw czy ziół można uprawiać samodzielnie i jest to bardzo łatwe. Do warzyw polecanych dla początkujących ogrodników zalicza się warzywa korzeniowe w tym rzodkiewkę, marchew, pietruszkę, seler czy buraki. Nie wymagają one zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych i w zależności od odmiany, można je sadzić już wczesną wiosną. Do nieco bardziej wymagających warzyw zalicza się ogórki, pomidory czy paprykę, którym należy już zapewnić odpowiednie warunki. Co ciekawe to właśnie pomidory i papryka są chętnie wykorzystywane do uprawy w domach.
Jeżeli szukasz ziół łatwych w uprawie, możesz wybrać kolendrę czy bazylię, które są jednoroczne. Ciekawym pomysłem jest także uprawa mięty, melisy czy tymianku, które to są roślinami wieloletnimi.
Czym się kierować przy wyborze nasion roślin, które chcesz uprawiać w ogrodzie lub na balkonie?
Sposobów na rozpoczęcie samodzielnej uprawy jest wiele. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest możliwość wysiewu nasion. Są one sprzedawane w niewielkich torebkach, w zależności od rośliny mieści się w nich od kilku do kilkudziesięciu nasion. Są one sprzedawane zarówno w klasycznej wersji, jak i takiej, która znacznie ułatwia wysiew. Przykładem mogą być tutaj nasiona warzyw takich jak marchewka, rzodkiewka czy ogórki na taśmie. Dzięki temu rośliny znajdują się w równych odstępach od siebie i nie trzeba przerywać wielu roślin, co wiąże się też z bardziej ekonomiczną uprawą. W podobny sposób sprzedawane są także nasiona kwiatów oraz ziół.
Jeżeli kupujesz nasiona do zasadzenia, możesz też przy okazji zainteresować się nasionami przeznaczonymi do produkcji kiełków. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Kiełki różnych roślin zawierają cennych dla zdrowia składników odżywczych. Są one bogate w witaminy, a także szereg mikro i makroelementów. Dodatkowo bardzo łatwo je uprawiać w słoiku lub specjalnej kiełkownicy. Stanowią także ciekawy dodatek do różnego rodzaju dań zimnych i ciepłych – kanapek, sałatek, zup czy dipów. Możesz je także dodawać do zdrowych past twarogowych czy rybnych.