Naturalne metody zwalczania mszyc
Soda oczyszczona
Rozpuszczenie pół łyżeczki sody oczyszczonej, w szklance wody i przelanie do spryskiwacza stanowi prosty i ekonomiczny sposób na zwalczanie
Szare mydło
Tradycyjne szare mydło jest skuteczne dzięki zawartości kwasów tłuszczowych, które negatywnie wpływają na mszyce. Należy zetrzeć 20 gramów mydła, zalać ciepłą wodą, ostudzić, a następnie spryskać nim rośliny.
Olej parafinowy
Olej parafinowy, stosowany poza sezonem wegetacyjnym, pomaga w zwalczaniu zimujących na roślinach mszyc.
Ocet
Rozcieńczenie octu z wodą w proporcji 1:10, z dodatkiem kilku kropli płynu do naczyń, tworzy mieszankę, która po oprysku utrzymuje się na roślinach, skutecznie przeciwdziałając mszycom.
Mleko
Mleko pełnotłuste w proporcji 1:1 z wodą, po wymieszaniu, jest gotowe do natychmiastowego użycia jako oprysk przeciwko mszycom.
Ekologiczne sposoby przy zastosowaniu roślin
Gnojówka z pokrzywy
Pokrzywa, znana ze swoich właściwości wzmacniających rośliny, jest również skuteczna w walce z mszycami. Aby przygotować miksturę, należy zalać świeżą pokrzywę ciepłą wodą i odstawić na około 7 dni. Po tym czasie, roztwór jest gotowy do użycia jako oprysk na rośliny zaatakowane przez szkodniki.
Mniszek lekarski
Około 40 gramów mlecza, zalewa się 10 litrami wody i pozostawia na 4 godziny. Uzyskany wywar, stosuje się do oprysku roślin dotkniętych przez mszyce, co pomaga zahamować ich aktywność.
Lawenda, cząber, nasturcja
Posadzenie w ogrodzie roślin takich jak lawenda, cząber czy nasturcja, których zapach odstrasza mszyce, może być długoterminowym rozwiązaniem w prewencji przed szkodnikami.
Cebula
Wywar z cebuli, przygotowany przez gotowanie 70 gramów posiekanej cebuli w litrze wody, przez pół godziny, po ostudzeniu i przecedzeniu, jest gotowy do użycia jako skuteczny oprysk przeciwko mszycom.
Czosnek
Intensywny zapach czosnku odstrasza mszyce. Rozcieńczony wywar z 250 gramów czosnku, zalanych 10 litrami wody i pozostawionych na 24 godziny, jest efektywnym środkiem odstraszającym.
Zwalczanie mszyc w ogrodzie, nie musi wiązać się z użyciem silnych chemikaliów. Naturalne metody, takie jak wykorzystanie pokrzywy, szarego mydła, sody oczyszczonej, octu, cebuli, czosnku, mleka, oleju parafinowego oraz sadzenie roślin odstraszających, są nie tylko efektywne, ale także bezpieczne dla środowiska. Regularne stosowanie tych sposobów może znacznie ograniczyć populację mszyc w ogrodzie, zapewniając zdrowy wzrost i rozwój roślin.