czwartek, 13 maj 2021 09:52

Szukasz zasłon do salonu? Z nami wybierzesz najlepsze!

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
wrocławska Pracownia Zasłon Małgorzata wrocławska Pracownia Zasłon Małgorzata pixabay

Różne style aranżacji wnętrz, to też i różne rodzaje dekoracji okiennych. W jednych zasłony są niezastąpionym standardem, a w innych jeno niewielkim dodatkiem. Z nami dowiesz się jak wybrać najlepsze dekoracje!

 

Remont mieszkania lub jego umeblowanie bywa wcale nie tak proste, lecz w wielu przypadkach największą trudnością okazuje się wybór dekoracji okiennych. Wynika to po części ze specyfiki tej kwestii, a po części jest to, niestety, zasługa niezbyt bogatej oferty sklepów. Lokalni dystrybutorzy skupiają się zazwyczaj na standardowych modelach firan, zasłon czy karniszy sufitowych. Choć przesłony te doskonale pełnią swoją funkcję, to z racji swej uniwersalności są jednak pozbawione duszy. Słusznie bowiem brzmi utarte powiedzenie, że „jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”. Tak właśnie jest i tu, z dekoracjami okiennymi.

Do jakiego stylu warto uszyć zasłonę na miarę?

W wielu aranżacjach zasłona może być nie tylko akcentem, ale i dominującym elementem pięknej kompozycji salonu. W stylu stawiającym na pewną szorstkość, jak choćby w projektach o inspiracji nurtem industrialnym, możemy śmiało pozostać przy modelach wykonanych maszynowo. Jednak w klasycznych salonach, w stylu francuskim bądź vintage, dobrze uszyte zasłony okienne są nieodzowne. Raczej też nie będzie nam łatwo znaleźć takie zasłony we Wrocławiu, będziemy więc musieli skorzystać z usług pracowni krawieckiej. Może to być na przykład wrocławska Pracownia Zasłon Małgorzata. Uszycie dekoracji ma tę zaletę, że nasza zasłona zawsze wygrywa elegancją z tą kupioną ze sklepu!

sypialnia w stylu vintage

Na zdjęciu widoczna jest sypialnia w stylu vintage z dekoracją w postaci ciemnych zasłon okiennych.

Z czego uszyć zasłonę okienną do domu?

Wbrew pozorom wybór tkaniny na zasłonę okienną jest stosunkowo łatwy, gdyż zależy on od wystroju całego wnętrza. Choć i tu bywają wyjątki. Niektórzy dekoratorzy wnętrz sugerują postawienie na kontrast, tak by zdecydowane barwy zasłony stały w opozycji do jasnych mebli czy kolorów ścian. Niezależnie jednak od tych decyzji, pierwszym kandydatem będzie najpewniej naturalny len. Uszyte z lnu zasłony, takie jak te, są nie tylko uniwersalne, lecz i stwarzają możliwości dostosowania zasłony do naszych oczekiwań poprzez użycie tkaniny w różnych barwach. Oczywiście, w pewnych wnętrzach, tych inspirowanych wiejskimi klimatami, ładnie będzie wyglądała kotara z kwiecistego batystu, szczególnie taka w pastelowych barwach, które odwzorują piękno kwiecistej łąki. Nieco inne tkaniny zainteresują natomiast mieszkańców dużych miast, takich jak choćby Wrocław, gdzie świecące nocą neony czy światła samochodów bywają uciążliwe. W miejskich sypialniach standardem stają się powoli zasłony przyciemniające dimout lub wręcz całkowicie zaciemniające z tkaniny zwanej blackout.

Wieszanie zasłon, karnisz elektryczny a klasyczny

Kiedy już zakupimy wymarzone zasłony, albo podejmiemy ostateczną decyzję, które to będą, to pozostaje nam jeszcze podjęcie kolejnej decyzji, jaką szynę karniszową kupimy. Powiedzmy sobie otwarcie: wiele osób ceni sobie zasłony elektryczne i komfort stosowania karniszy automatycznych, lecz miłośników klasyki także jest bardzo wielu. Ci wskazują na wygodę oferowaną przez dobry karnisz elektryczny do zasłony, lecz drudzy utyskują na „mechanizację” i wskazują na piękno płynące z klasycznych modeli drewnianych lub miedzianych. Punkt widzenia pokrywa się w tym miejscu z preferowanymi stylami wystroju wnętrza, miłośnicy nowoczesnych trendów hołubią komfort oferowany przez karnisze elektryczne, zaś konserwatyści skłaniają się ku manualnym rozwiązaniom. Nie ma co jednak kruszyć tutaj kopii, ważne jest, by to nam odpowiadała aranżacja okien w naszym domu!

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

  • 1