sobota, 14 styczeń 2023 12:59

Pompy ciepła, a fotowoltaika

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
pompy ciepła w Grodzisku Mazowieckim pompy ciepła w Grodzisku Mazowieckim Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Zastanawiasz się, czy warto łączyć pompę ciepła z fotowoltaiką? Jakie zalety i korzyści ma takie rozwiązanie? Na pytanie odpowiadamy w dzisiejszym artykule. 

 

  1. Czy warto łączyć pompy ciepła z fotowoltaiką?
  2. Pompa do ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej
  3. Jak działa pompa ciepła z fotowoltaiką?

Coraz więcej osób decyduje się zarówno na pompy ciepła, jak i fotowoltaikę. Takie rozwiązanie okazuje się bardzo opłacalne – nie tylko ze względów ekologicznych, ale i finansowych. Dlaczego warto łączyć pompy ciepła z fotowoltaiką? Jak działa pompa ciepła z fotowoltaiką? Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym wpisie.

Czy warto łączyć pompy ciepła z fotowoltaiką?

Masz fotowoltaikę i zastanawiasz się teraz nad montażem pompy ciepła? Jeśli chodzi o pompy ciepła w Grodzisku Mazowieckim i okolicy znajdziesz kilka firm, które zajmują się nie tylko doborem, ale i montażem urządzeń tego rodzaju. Warto oczywiście skorzystać z pomocy specjalistów, którzy pomogą Ci wybrać najlepszą opcję dla Twojego domu, a następnie prawidłowo zainstalują cały system. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że ostatecznie zostanie zamontowana odpowiednia pompa, która spełni Twoje i Twoich domowników oczekiwania. 

Pompa do ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej

Ogólnie pompy ciepła w Grodzisku Mazowieckim są dobrym pomysłem, gdyż korzystają właściwie z darmowego ciepła, które jest obecne w ziemi lub w powietrzu. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z pompami ciepła gruntowymi, a w drugim z pompami powietrze-woda lub powietrze-powietrze. Warto jednak wiedzieć, że około 20-30% energii, która jest dostarczana przez pompę do ogrzewania domu, to właściwie efekt działania sprężarki, którą z kolei napędza energia elektryczna. W tym przypadku energia może pochodzić – na przykład – z paneli fotowoltaicznych. 

Z racji tego, że prąd przez panele fotowoltaiczne jest produkowany z darmowego źródła, jakim jest słońce, rachunki zarówno za prąd, jak i ogrzewanie ciepłej wody użytkowej mogą stać się maksymalnie niskie lub właściwie zerowe. Jakie jeszcze korzyści daje takie połączenie? Lista obejmuje większy komfort życia, wkład w likwidację smogu, wzrost wartości nieruchomości, brak kosztów inwestycyjnych związanych z kotłownią, kominem czy magazynem na opał, czy uniezależnienie się od cen energii elektrycznej. 

Jak działa pompa ciepła z fotowoltaiką? 

Jeśli chcesz zakupić pompy ciepła w Grodzisku Mazowieckim warto wiedzieć jak działają one w połączeniu z fotowoltaiką. W przypadku montażu fotowoltaiki, pompa ciepła będzie pobierać prąd z darmowego źródła. A zatem tym sposobem obniżysz nie tylko rachunki za ogrzewanie, ale także za energię elektryczną. 

Promienie słoneczne padają na panele fotowoltaiczne i tym samym wywołują fotoelektryczne zjawisko, poruszając elektronami umieszczonymi w płytkach krzemowych fotowoltaicznych ogniw. To z kolei powoduje przepływ stałego prądu, który następnie w falowniku jest konwertowany w prąd zmienny. Dzięki temu wszystkie urządzenia – w tym także pompy ciepła – są zasilane. Zarówno instalacja pompy ciepła, która zostanie podłączona do instalacji centralnego ogrzewania, jak i montaż fotowoltaiki stają się coraz bardziej opłacalnymi rozwiązaniami. Należy tylko pamiętać, aby sprawdzić efektywność pompy ciepła. Przy zakupie pompy ciepła warto też poradzić się sprzedawcy. Warto również zapoznać się z ofertą na klimatyzatory z funkcją pompy ciepła, ponieważ ich używanie jest o wiele tańsze niż opłaty generowane przez ogrzewanie gazowe.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

  • 1