Zastosowanie Roundupu pozwala skutecznie zlikwidować chwasty, jednak trzeba pamiętać, że jest to preparat bardzo silny, wymagający odpowiedniego dawkowania.
Roundup jest herbicydem zwalczającym wszystkie rodzaje chwastów wraz z korzeniami. Podstawowym składnikiem Roundupu jest glifosat – substancja czynna, której zastosowanie skutkuje uschnięciem, a finalnie obumarciem rośliny. Warto również podkreślić, że oprysk działa długofalowo, dzięki czemu likwiduje chwasty, które aktualnie rosną, a jednocześnie chroni przed ich ponownym pojawieniem się w ogrodzie. Pierwsze widoczne efekty zastosowania preparatu pojawiają się mniej więcej po 10 dniach.
Zła wiadomość jest taka, że Roundup jest preparatem nieselektywnym, a więc działa również na rośliny uprawne, przez co zaleca się dużą ostrożność podczas stosowania. Najbezpieczniej jest zastosować oprysk od 2 do 4 tygodni przed nasadzeniami, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko, że składniki preparatu przedostaną się do roślin uprawnych.
Jak dawkować Roundup?
Dawkowanie preparatu Roundup uzależnione jest od rodzaju chwastów. Należy pamiętać, że podczas stosowania środków ochrony roślin niezbędne jest zachowanie wszelkich środków bezpieczeństwa. Preparat trzeba dawkować zgodnie z zaleceniami producenta, znajdującymi się na opakowaniu. Niestosowanie się do instrukcji, może skutkować poważnymi konsekwencjami i powikłaniami zdrowotnymi.
Jak wyglądają zalecane dawki preparatu Roundup?
- Łatwe do zwalczania chwasty jednoroczne – 40 ml preparatu na 1 litr wody. Ilość ta wystarczy na opryskanie ok. 40 m² powierzchni. Chwasty jednoroczne najlepiej opryskiwać od kwietnia do września.
- Chwasty wieloletnie, trudne do zwalczenia – 60 ml preparatu na 1 litr wody, co pozwoli opryskać ok. 40 m² powierzchni działki. Czynności ochronne warto zaplanować od kwietnia do września, przed okresem kwitnienia.
- Chwasty bardzo trudne do zwalczenia, takie jak chrzan, jeżyna, szczawie – 60 ml preparatu na 1 litr wody. W przypadku chwastów trudnych do usunięcia warto zastosować oprysk dwukrotnie w ciągu sezonu. Pierwszy raz na przełomie czerwca i lipca, a drugi raz po wystąpieniu odrostów, w okolicach sierpnia/września.
Wyżej wymienione dawki przystosowane są do opryskiwaczy, co jest najwygodniejszą i najbardziej precyzyjną formą podania oprysku. Jeśli planujesz użyć konewki, należy zwiększyć ilość wody do 5 litrów.
Pamiętaj, że środki ochrony roślin powinno się kupować wyłącznie w sprawdzonych i rzetelnych miejscach, np. w internetowym sklepie ogrodniczym Florexpol. Zastosowanie oprysków z niepewnych źródeł jest niebezpieczne i nielegalne. Sprzedawcy, którzy w swojej ofercie mają preparaty chemiczne, są szczegółowo kontrolowani, muszą również spełnić szereg wymogów prawnych.