Trzeba jednak o nie regularnie odpowiednio dbać, by przez długi czas zachowały nienaganny wygląd, nawet pomimo niszczycielskich czynników atmosferycznych.
Co zrobić, by krzesła, fotele i stoliki prezentowały się pięknie? Warto przestrzegać kilku zasad pielęgnacyjnych, o których opowiemy w dalszej części tekstu.
Z czego produkuje się meble ogrodowe?
Meble ogrodowe to praktyczne i wygodne wyposażenie, które trafia na przydomowy trawnik, taras lub balkon. Jako że są cały czas narażone na niszczycielskie działanie czynników atmosferycznych, powinny być wykonane z trwałych materiałów, odpornych na wilgoć, zmiany temperatury, zalanie wodą lub promieniowanie UV.
Spotyka się zatem produkty z rozmaitych materiałów – od tradycyjnego drewna i metalu, przez egzotyczny rattan, aż po praktyczne tworzywa sztuczne wysokiej trwałości (polipropylen i technorattan). Takie rozwiązania są w stanie sprostać różnych warunkom, zwłaszcza gdy zadba się o właściwą pielęgnację.
Różne meble, różne potrzeby – codzienna pielęgnacja
Każde wyposażenie, szczególnie meble przechowywane na co dzień na zewnątrz, wymagają zastosowania odpowiedniej pielęgnacji, by przez długi czas utrzymywały optymalną kondycję i zapewniały wygodę spędzania czasu poza domowymi czterema ścianami.
Jak zatem zadbać o fotele, krzesła, leżaki i stoły? Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału są wykonane. Zawsze jednak należy troszczyć się o czystość mebli. Konstrukcje z tworzywa można bez przeszkód myć wodą z detergentem. Elementy drewniane i rattanowe lepiej potraktować tylko miękką miotełką lub wilgotną szmatką do bardziej uciążliwych zabrudzeń. Zawsze należy dbać o to, by nadmiar wody nie wniknął do wnętrza. Wówczas może bowiem dojść do nieodwracalnych uszkodzeń naturalnego materiału.
Wszelkie tekstylia powinno się również poddawać regularnemu czyszczeniu. Najlepiej sprawdzają się poduchy ze zdejmowanymi poszewkami, które łatwo da się uprać w pralce, zgodnie z zaleceniami producenta.
Zimowanie mebli ogrodowych – gdzie przechowywać wyposażenie tarasu lub balkonu?
Nie każde meble nadają się do przechowywania na zewnątrz przez cały rok. Dla niektórych czynniki atmosferyczne potrafią być szczególnie niszczycielskie, prowadząc do trwałego uszkodzenia konstrukcji oraz pogorszenia walorów wizualnych. Dotyczy to zwłaszcza produktów z naturalnych materiałów, jak drewno i rattan, a niekiedy też zestawów metalowych, na których przy długofalowej ekspozycji na wilgoć potrafią się pojawić ogniska korozji. Takie produkty wymagają zatem przechowywania w suchym miejscu, o stałej temperaturze i niskiej wilgotności. Może to być na przykład garaż, piwnica lub inne pomieszczenie gospodarcze.
Przed schowaniem kompletu mebli z ogrodu, warto je oczywiście dokładnie oczyścić, a także poddać niezbędnym zabiegom impregnacyjnym, przy użyciu dedykowanych preparatów, rekomendowanych przez producenta. Dla mebli drewnianych są to najczęściej, lakiery, oleje lub woski. Meble metalowe pokrywa się farbami, chroniącymi przed wilgocią. Dopiero po całkowitym wyschnięciu, meble okrywa się plandeką lub pokrowcem, do zakupienia np. w sklepie https://bazkar.pl/, pozostawiając jednak stały dostęp powietrza, by na rattanowych lub drewnianych powierzchniach nie rozwinęły się grzyby i pleśni.
Konstrukcje z technorattanu i polipropylenu natomiast da się przechowywać na zewnątrz przez cały rok. Poza sezonem warto jednak okryć je pokrowcem, by niepotrzebnie nie brudziło się od deszczu lub błota śniegowego. Wszelkie poduszki i koce zawsze należy magazynować w domu, a przed zakończeniem sezonu, warto je dokładnie wyprać i schować w pokrowcach, by w optymalnej kondycji doczekały do wiosny.
Pielęgnacja na wiosnę – co zrobić, by dobrze rozpocząć sezon?
Gdy przyroda budzi się do życia, a z nią chęć wypoczywania na świeżym powietrzu, trzeba przygotować też wyposażenie ogrodowe. Po odpakowaniu z pokrowca najlepiej dokładnie przetrzeć meble i w razie konieczności dokonać napraw lub zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli jednak już jesienią właściwie się o nie zadbało, zazwyczaj są to tylko proste czynności, nie zajmujące zbyt wiele czasu. Najczęściej ograniczają się one do odkurzenia konstrukcji i nałożenia na nie poduszek z czystymi poszewkami.