wtorek, 07 czerwiec 2022 11:12

Jak nauczyć się programować?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Jak nauczyć się programować? pixabay

Przez wiele lat wokół programistycznej pracy narósł mit o tym, że kodowanie jest przeznaczone wyłącznie dla wąskiego grona wybitnych specjalistów, Tymczasem programowanie jest umiejętnością, po którą może sięgnąć każdy.

Może nie każdy odniesie w tej dziedzinie spektakularne sukcesy, pewnie niektórzy w ogóle się w niej nie odnajdą, ale tak samo ma się to do każdej innej nauki. Idąc dalej, warto napomknąć też, że programowanie, które jeszcze do niedawna cechowało się tym, że jest nauką akademicką, w swojej początkowej formie może być z sukcesami nauczane nawet dzieci. Nastolatkowie często już radzą sobie z kodowaniem na wyższych, niegdyś specjalistycznych poziomach. Zajęcia i aktywności typu kodowanie online dla młodzieży to nic innego, jak sposób na ciekawe, alternatywne i fajne zajęcia dodatkowe, które wykształcają w nich wiele umiejętności. Mowa tu zarówno o tych, potrzebnych przyszłym życiu zawodowym jako specjalista poważany z branżą informatyki i technologii, jak i takich które po prostu przydają się niezależnie od obranego przyszłego pomysłu na życie.

Nauka kodowania online dla młodzieży.

Kursy internetowe, prowadzone przez sprawdzone szkoły oferują szereg różnego rodzaju zajęć, które pozwalają młodym ludziom uczyć się programowania za pomocą najczęściej cotygodniowych zajęć. Wybierając takie zajęcia należy unikać lekcji, które są nagranymi na zapas webinariami lub ofertami udostępniającymi po prostu materiały do samodzielnej nauki w domu. Kodowanie online dla młodzieży, jak i oczywiście młodszych dzieci  powinno być dostosowane do ich wieku, jak i przede wszystkim wiedza powinna być na nich przekazywana w możliwie najbardziej przystępnej formie. Dlatego też lekcje takie powinny być zajęciami prowadzonymi na żywo, w niewielkich grupach rówieśniczych. Tylko w ten sposób młody człowiek jest w stanie najlepiej przyswoić wiedzę. W przypadku braku możliwości zadawania na bieżąco pytań, pomocy w rozwiązywaniu problemów i konsultacji zarówno ze specjalistą, jak i rówieśnikami nauka młodego człowieka może być dużo mniej efektywna.

Nauka przez zabawę.

Nauka przez zabawę to nie tylko hasło przeznaczone dla maluchów. Choć może rzeczywiście lepiej w przypadku młodzieży i dorosłych zabrzmi nauka poprzez rozrywkę. A taka jest dostępna w Internecie, w różnych formach. W sieci istnieją różnego rodzaju strony oferujące ciekawe gry i zabawy programistyczne mające na celu to, aby użytkownik wchodził na kolejne stopnie „wtajemniczenia” za pomocą łamigłówek, zadań a także popularnej ostatnio grywalizacji. Można też spróbować poza zajęciami po prostu niezobowiązująco pograć w przeznaczone do rozwoju programistycznych umiejętności gry. Niektóre z nich oferują kodowanie blokowe i pisanie algorytmów dla początkujących podczas stawiania pierwszych kroków w programowaniu. Inne to kodowanie online dla młodzieży, gdzie pojawiają się możliwości sterowania postacią w grze za pomocą pierwszych komend z profesjonalnych języków programowania.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

  • 1