czwartek, 22 kwiecień 2021 09:44

Dlaczego dąb to ponadczasowy wybór do mebli?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
meble dębowe w klasycznym wydaniu meble dębowe w klasycznym wydaniu pixabay

Meble z litego dębu nie tylko wyglądają bajecznie, ale są łatwe w utrzymaniu, mocne i mają ponadczasowy urok, który pasuje do wszystkich stylów.

Szlachetność tego drewna może zostać przekształcona praktycznie we wszystko, co tylko sobie wymarzysz. Właśnie dlatego dąb znajduje się w gronie najbardziej docenianych gatunków w meblarstwie. Co jeszcze stoi za popularnością tego drewna i jakie są jego największe zalety?

Ponadczasowy wygląd mebli z drewna dębowego

Jedną z głównych cech, które przyciągają konsumentów do dębu jest jego charakterystyczny złoty kolor. Ponieważ dąb był używany przez tak długi czas w tradycyjnej stolarce, dla wielu osób jest on pocieszająco znajomy. Jednak dzięki czystym krawędziom i subtelnemu usłojeniu może on również stanowić uzupełnienie bardziej nowoczesnych projektów meblowych. W przypadku starszych budynków, wygląd mebli dębowych (zobacz, jak wyglądają meble dębowe w klasycznym wydaniu) uzupełnia klasyczne style aranżacji wyposażenie, dając poczucie ciągłości otoczenia.

Dąb ma wygląd nieporównywalny z żadnym innym drewnem i może zmienić zwykły, funkcjonalny przedmiot w atrakcyjny element dekoracyjny. Wygląd drewna wykorzystywanego do produkcji mebli można dodatkowo wzmocnić poprzez bejcowanie lub zastosowanie olejów, aby wydobyć jego usłojenie. W przypadku mebli, które są często używane, należy je nakładać okresowo, ale jest to prosty i łatwy proces.

dębowe meble

dębowe meble

Trwałość nowoczesnych mebli dębowych

Jako drewno liściaste, dąb posiada naturalną wytrzymałość i długowieczność i w porównaniu z innymi gatunkami drewna może znieść wiele nadużyć. Nawet w porównaniu z innymi twardym drewnem, takimi jak mahoń, dąb jest niebywale wytrzymały i odporny na zużycie. Wystarczy nacisnąć paznokciem na mebel sosnowy, aby pozostawić na nim nieusuwalne wgniecenie i zniszczyć jego wygląd. Dąb zniesie większość uderzeń i skutków długotrwałego użytkowania bez zmiany wyglądu. To sprawia, że jest najlepszym materiałem na meble w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach rodzinnych, gdzie będą one często używane. Z tego właśnie powodu dużą popularnością cieszą się nowoczesne dębowe meble przeznaczone do salonu i domowej jadalni.

W przypadku mebli zewnętrznych, zalety dębu są jeszcze bardziej uwypuklone. Proces sezonowani sprawia, że jest on odporny na działanie większości czynników środowiskowych, dzięki czemu jego wygląd nie zmienia się z upływem czasu. Nie wchłania wilgoci, nie odkształca się i jest odporny, r również na owady i grzyby. To również zmniejsza potrzebę naprawy lub konserwacji ze strony właściciela.

nowoczesne dębowe meble przeznaczone do salonu

nowoczesne dębowe meble przeznaczone do salonu 

Długowieczność mebli dębowych

Ze względu na swoją wytrzymałość, meble dębowe rzadko wymagają wymiany. Jest to jeden z powodów jego popularności na przestrzeni wieków. W tradycyjnym stolarstwie jego długowieczność była jednym z głównych czynników jego powszechnego stosowania. Dąb był używany do produkcji mebli na wszystkich poziomach społecznych, od ozdobnych, bogatych mebli w do najskromniejszych siedzisk. Powód jest prosty, meble dębowe są trwałe i nawet teraz stanowi to część ich atrakcyjności. Pieniądze zainwestowane w dębowe meble zwracają się dzięki długiej żywotności produktu końcowego. To również czyni dąb przyjaznym dla środowiska wyborem poprzez redukcję odpadów i ochronę zasobów.

Uniwersalny charakter nowoczesnych mebli dębowych

Dąb jest bardzo elastyczny i może być wykorzystany do wielu rzeczy. Od szafek i stolików do kawy, przez szafy, po komody i stoły z drewnianym, dębowym blatem. Dąb pozwoli Ci rozwiązać wszystkie potrzeby związane z meblami domowymi w stylowy sposób. Może być również barwiony, malowany lub lakierowany, aby dopasować swoje schematy kolorów i nie uszkadza się tak łatwo, jak inne rodzaje drewna.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

  • 1