piątek, 13 sierpień 2021 19:08

Mieszkanie od dewelopera - jak wykończyć?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nowe mieszkania w Wągrowcu Nowe mieszkania w Wągrowcu pixabay

Wreszcie nadszedł ten dzień, gdy otrzymujemy klucze do swojego mieszkania. Cieszymy się, że w końcu mamy własne gniazdko. Zaczynamy planować jego wykończenie. Jak to zrobić krok po kroku? Jaki powinien być plan działania?

 

Nim odbierzemy klucze - zacznijmy planowanie

Jeszcze przed odbiorem powinniśmy ustalić harmonogram prac, co umożliwi nam zorganizowanie konkretnych zadań i związanych z tym kosztów. To też dobry czas, żeby porozglądać się za ekipą remontową i ocenić, ile pieniędzy potrzebujemy na materiały. Warto pomyśleć nad tym, jak ma prezentować się nasze mieszkanie, zastanawiając się nad tym, czy układ pomieszczeń jest odpowiedni, czy możemy potrzebujemy dodatkowych ścian czy większej przebudowy. To samo zróbmy w przypadku instalacji elektrycznej, oceniając, czy nie potrzebujemy więcej gniazdek. Przekonajmy się też, czy rozplanowane podłączenia hydrauliczne są dla nas wystarczające.

Zaczynamy działać - krok po kroku

Nowe mieszkania w Wągrowcu – jak urządzić? Kiedy wszystko jest w porządku bądź deweloper zażegnał problemy, możemy zacząć wykańczać mieszkanie. Zacznijmy od ścian działowych. Jeśli chcemy je postawić, to teraz jest na to najlepszy czas, pamiętając, że powinny być z tego samego materiału, co ściany nośne. To również odpowiedni moment, aby poprowadzić dodatkową instalację elektryczną wewnątrz ściany. Gdy już to zrobimy, możemy wygładzić ściany pacą z papierem ściernym. Po tych zadaniach można już zająć się wyłożeniem paneli lub kafelek na podłogi. To też czas, by zacząć kafelkować łazienkę. Nie ma co oszczędzać na kleju, bo w przeciwnym razie kafelki mogą obsuwać się przy montażu - rozprowadzajmy go więc zarówno na kafelki, jak i na podłoże.

W przypadku parkietu dobrze zaś zastosować środek hydroizolacyjny, co wzmocni go przed zalaniem. Kiedy mamy już te zadanie za sobą, możemy zająć się wstawianiem ościeżnic oraz drzwi wewnętrznych. Następnie malujemy ściany, wybierając farbę lateksową w miejscach, w których będą najczęściej użytkowane. Dzięki swoim właściwościom są trwalsze niż standardowe emulsje. Oczywiście, niezależnie od tego, czy korzystamy z farby zwykłej, czy specjalistycznej, podłoże przed malowaniem należy porządnie zagruntować. Na montaż oświetlenia przychodzi czas dopiero po etapie dekorowania. W dalszej kolejności musimy zamontować niezbędny sprzęt łazienkowy - umywalkę, miskę WC, wannę lub prysznic (a może jedno i drugie), baterie itp. Gdy już je zamontujemy, wykonajmy test dopływu wody i szczelności rur. Podobne prace czekają nas w kuchni, gdzie będziemy podłączać sprzęt AGD.

Każdy właściciel mieszkania, którego czekają roboty wykończeniowe, musi mieć dokładny plan przyszłych prac. Dzięki temu łatwiej zapanujemy nad wszystkimi zadaniami. Sprawniej nam też będzie szła współpraca z ekipą remontową.

 

Materiał przygotowany przez RynekPierwotny.pl

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

  • 1